Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Не знам шо да Ви речам веќе...

  Share
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by prozaque on Саб 17 Мар 2012, 16:51

  Toлку убав ден, а толку убаво проебан.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by глупсон on Саб 17 Мар 2012, 17:19

  Не звучи подобро боја за чевли? Кондури некако ми е некој извештачен збор кој звучи прилично лошо
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Раткапна on Саб 17 Мар 2012, 17:57

  ^Озбилно, мене кондури зборот ме потсеќа на нешто големо и грдо.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by prozaque on Саб 17 Мар 2012, 18:03

  И јас сум за чевли, оти природно ми иди..мислим..Битола рипризент

  Ама бидејќи целиме кон Република Скопјанија и остали и официЛАЈНИО јазик прима дијалектолошки корекции од скопскиот и остали североистокњаци, кондури е таман.

  Кажете ама, Антонио МилоШевски не ми рамен...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Printers and faxes on Саб 17 Мар 2012, 18:13

  http://vest.com.mk/default.asp?ItemID=62A0B3C93CB02B448F3537658222A86F

  Прочитајте ги колумниве на Биљана Секуловска... Секоја чест!

  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Batty on Саб 17 Мар 2012, 18:15

  Абе, освен во Битола и Ресен (чевли, чели), вика некој друг така?
  Како и да звучи, сепак БАШ чевли е она кон кое се цели да се извештачи јазикот.
  Ципели најарно.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by глупсон on Саб 17 Мар 2012, 18:34

  Резултати од дигиталниот речник на македонскиот јазик:

  чевел
  мн. чевли
  Вид збор: Именка, машки род
  обувка
  Англиски: shoe
  Примери:
  Обува чевли. Собува чевли.
  Ниски чевли. Високи чевли.
  Дрвени чевли. Лачени чевли.
  Планинарски чевли.
  Боја за чевли. Четка за чевли
  Едно рало чевли.
  Слично со: обувка (ж.)

  кондура
  мн. кондури
  Вид збор: Именка, женски род
  чевел
  Англиски: shoe Турски: kundura
  Употреба: Разговорно
  Изведенки
  1. кондурка ж.
  мн. кондурки
  дем.
  2. кондурче ср.
  мн. кондурчиња
  дем.


  Последната промена е направена од глупсон на Саб 17 Мар 2012, 19:51. Мислењето е променето 1 пати
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Toecutter on Саб 17 Мар 2012, 19:41

  Фудбалот по патот на гладијаторските арени, не е случајно што секој нов стадион го именуваат вметни-корпоративно-име Арена......се борат за животот на играчот Муамба од Болтон на Вајт Харт Лејн, го стрефи срце изгледа пред некоја минута, се обидуваа реанимација на лице место, па сега го однесоа надвор........... жал ми е
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Printers and faxes on Саб 17 Мар 2012, 20:02

  ^Еј стварно... болна работа. Абе 21ви век е помодерна верзија на робовладетелството, денес наречен капитализам. Јеби га.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Batty on Саб 17 Мар 2012, 20:07

  Море глупсон Мустафиќ, не знам заш се повикувате на речник и литературен јазик, ко се знајт дека македонскиот јазик пред да го извештачакт си беше сељачки и прост. Зато имат и турцизми еден миљон, ко кондури зборот.
  Не знам за чешма кој ќе бидит допрва, ама кога веќе влечиче штркој дека е природно, наместо штркови, нек бидит така.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by глупсон on Саб 17 Мар 2012, 20:11

  Ич не се противам за турцизмите, само реплицирав на
  Како и да звучи, сепак БАШ чевли е она кон кое се цели да се извештачи јазикот
  По таман е чевли и точка,
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Batty on Саб 17 Мар 2012, 20:15

  Не е спорно дека во регионот ваш, како и на литературно ниво, се ојт на зборот чевли. Ама јас ко претставник на овој регион, како и на онаа страна што е поинаква од вештачкиот литературен, не би можел да се замислам да речам чевел место контур(а) и чевли место кондури.

  Исто ко да речам лавови за лавој.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by глупсон on Саб 17 Мар 2012, 20:22

  Па тогаш да напрајме компромис, нека биди боја за јајца
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Batty on Саб 17 Мар 2012, 20:29

  Ќе се јавит некоја домаќинка, ќе барат фарба за јајца

  Posle zene da farabaju jaja, 'oce l' koja ofarbati mojaaa


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by глупсон on Саб 17 Мар 2012, 20:33


  Се наметна велигденски муабет, па ај да додаам:
  Со шо најубо се вапцуваат јајца?
  - Со кармин!
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Batty on Саб 17 Мар 2012, 20:36  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by глупсон on Саб 17 Мар 2012, 20:37

  Само шо забележав...Ќе речиш еве го овај мрчаторо, ама оти полкило бе?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Batty on Саб 17 Мар 2012, 20:38

  Заш... колку и да е, не ти втасвит.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by глупсон on Саб 17 Мар 2012, 20:42

  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by глупсон on Саб 17 Мар 2012, 20:51

  Додуша полкило од ланската шо ми беше јаката е исто колку...Појма неам како колку. Временска машина таа. Маваш некое чаше во петок и...и дошло недела
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by prozaque on Саб 17 Мар 2012, 21:06

  I <3 Richard Ramirez напиша:Море глупсон Мустафиќ, не знам заш се повикувате на речник и литературен јазик, ко се знајт дека македонскиот јазик пред да го извештачакт си беше сељачки и прост. Зато имат и турцизми еден миљон, ко кондури зборот.
  Не знам за чешма кој ќе бидит допрва, ама кога веќе влечиче штркој дека е природно, наместо штркови, нек бидит така.

  Сeљачки и прост мејби, но на добар пат да се оформи во нешто, се додека лицата Б.К и К.Т(Крум Тошев) под директива на КПЈ го кастрираа со цел вештачки да го сепарираат од бугарскиот јазик и Бугарија воопшто, чунки тие беа непријателот пред порти од Исток.
  Баш затоа денес неможиме ние "звучно" да одредиме дали одреден збор е турцизам или архаизам.Можеби и никогаш нема да откриеме, освен ако некоја профа од надвор нема попаметна работа и да почни да копа.Ама и тоа е недостижно, оти важи Орвеолската шема: стеснување на јазикот - стеснување на мислата.

  Јазиците на Балканот иако имаат најголем фундамент да бидат најкомплексни ради демографската и геополитичката ситуација низ Историјата сепак се најобезличени.Кој како уствари.Српскиот и хрватскиот се каде-каде подобро конципирани за разлика од македонскиот.Тие имаат иднина заради одредени лингвистички механизми.Од нас само кутриот албански е почкарт.Грчкиот пак е убер јазик иако тамошното население кое се нарекува Хелени е донесено од некој СТАН(Туркменистан?) каде имале само зборој за степски феномени и гојдата кои ги паселе.Ама видиш....уствари, за нив стварно се остварила онаа анегдота од францускиот конзул во Битола, кој со одредени средства можел Битолчани да ги напраи Французи, само шо други играчи и други потреби биле во прашање кај Хелениве.

  Иначе во некаква си природна еволуција на јазикот, официјално ќе беа прифатени и чевел, ципела и кондура и во зависност од психолошкиот импакт ќе означуваа 3 различни видови на чевли, наместо денешнава ситуација еден збор да покрива се.

  Така да јас гласам таму горе да пиши боја за кондур ципела-чел.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Batty on Нед 18 Мар 2012, 12:43

  Our new world tries to spit us out
  But it sure beats the chicken farm ништо посебно

  *

  Него, маршов за мир од вчера... успеа? Или сепак не ја легализираа марихуаната? damn...

  Ништо, јеби га. ништо посебно


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by prozaque on Нед 18 Мар 2012, 14:10

  Организации кои досега ја поддржаа оваа иницијатива се:

  1. Движење за социјална правда – ЛЕНКА

  2. Анархистички Фронт

  3. Слободен Индекс

  4. Движење „Стоп за полициската бруталност“

  5. ЦИРа

  6. Хелсиншки Комитет

  7. Младински образовен форум (МОФ)

  8. Мировна Акција (Прилеп)

  9. НВО Регионален центар за одржлив развој (Кратово)

  10. Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници’

  11. Македонски институт за медиуми-МИМ

  12. Младите Можат

  13. Здружение за парламентарна соработка

  14. ЗГ Контрапункт

  15. Институт за развој на заедницата (Тетово)

  16. МКЦ Битола


  17. Together Macedonia (Битола)

  18. ОХО

  19. МЦЕТ

  20. ОРТ

  21. ЗГ-Медиа артист

  22. СОЖМ

  23. Институт за демократија

  24. Цивил

  25. Граѓанска асоцијација МОСТ

  26. АИЕСЕК

  27. Меѓаши

  28. ФОРУМ-ЦСИД

  29. Фондацијата за локален развој и демократија Фокус – Велес

  30. Здружение МИР

  31. Мултикултура- Тетово

  32. Мрежа за рурален развој на РМ

  33. Женска граѓанска иницијатива АНТИКО

  34. Здружение за унапредување на родовата еднаквост Акција Здруженска


  35. Центар за развој на заедницата – Кичево

  36. Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените на РМ – ЕСЕ

  37. Фондација за развој на локалната заедница-Штип

  38. Гоу Грин Скопје

  39. Реактор – Истражување во акција

  40. Здружение Диверзити Медиа Продакшн – Тетово

  41. ЕСТИЕМ ЛГ Скопје (Еuropean Students of Industrial Engineering and Management)

  42. АКТО


  43. Европски Центар СН7

  44. НВО „КХАМ“ – Делчево

  45. Центарот за одржлив развој на заедницата

  46. Регионален центар за одржлив развој – Гевгелија

  47. Прогрес институт за социјална демократија

  48. Здружение ПРАВДИНА Струмица

  49. Локална агенција за развој – Струга

  50. Здружението за заштита на животни – АНИМА МУНДИ

  51. Вин-Вин Институт

  52. DANU Филантропија ЈИЕ

  53. Центар за меѓукултурен дијалог од Куманово

  54. Организацијата на младите Турци УФУК

  55. Здружение за локален и рурален развој

  56. Ромски Ресурсен Центар

  57. Центар за Едукативен и Културен Развој РАЦИО

  58. ОПН Театар – Скопје

  59. Tiiiit! Inc.

  60. ИАЕСТЕ Македонија

  61. АДРР – СОНЦЕ – Тетово

  62. Метаморфозис

  63. Центар за образовна поддршка Дендо вас Скопје

  64. Центар за граѓански комуникации

  65. Разбуди се

  66. Ambrela Suto Orizari

  67. Исламски младински форум / Fri Forumi Rinor Islam  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Batty on Нед 18 Мар 2012, 14:15

  Да им ебам племето на барем 66 од нив.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by prozaque on Нед 18 Мар 2012, 18:59

  Young hip people fucking in the pool.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: Не знам шо да Ви речам веќе...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 03:59