Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Крајот на светот

  Share
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Пет 06 Апр 2012, 00:46

  Што сакате мислете си, но крајот е тука. Се ближи кобниот ден на 21ви декември 2012, а тоа не е фактот што уште нема да се знај кај ќе се оди на нова година, не дека такво нешто не би допринело на цела ситуација, целата таа неизвесност, но не е толку страшно.

  Работата е што на тој ден ќе се случи неизбежното, светот нема да е то шо беше, се ќе појди во ѓаволите, ќе сакаме да не живееме повеќе на оваа планета, ама тоа е. Сепак ќе се соочиме со тоа. Ќе се соочиме со фактот дека на 21.12.2012 во светски рамки Џастин Бибер ќе стани поим за музика, проследен со Селена Гомез (мислам и таа пејачка е) Лејди Гага, Киша и онаа Реј Лана.

  Смејте се колку сакате, ама крајот ни доаѓа.

  Пошто актуелна тема е сеуште 2012, мислев да си отворам тука тема, нормално во муабетчилница заради содржината која сметам треба да ја има темата. :)

  Вашето мислење за 2012, каков крај вие предвидувате?
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Крајот на светот

  Пишување by prozaque on Пет 06 Апр 2012, 01:18  Нешто ко крајо на Казабланка.Хепи енд.

  Не сериозно, во 20 век најмалце 432432 пати беше предвиден крајот на светот и единствената разлика шо не се дрви како за 2012 е тоа шо свето не бил доволно глобализиран за да се крева параноја и да се храни народо со dooms day сценарија.

  За светот на Маите и останатите јужноамерикански култури и цивилизации и причините за на нивното видување на животот и судбината на Универзумот и како тоа нас фабрикувано ни се наметнува ме мрзи да пишам.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Пет 06 Апр 2012, 01:22

  Замислата на темата ми беше да се зезаме, затоа е и во муабетчилница ставена. Но што има врска, пиши таму :)


  И онака се зезаме во посериозните теми, а сме сериозни во несериозните :)
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Batty on Чет 12 Апр 2012, 15:38

  Јас го разбирам крајот на светот како трап... и тука завршува муабетот.

  Кој рекол така? Некој овчар шо го гризнал јаболкото од кое Њутн виде дека постоела некоја смеса шо се вика гравитација и ко ке ја голтниш, те тера да паѓаш на земја. Со таа смеса се пукале несфатените уметници во Единбург на времето.

  Е сега, тој овачарот шо го одгризал гркланот на белоглавиот црв кој ординирал во јаболкото бил Македонец, родум Гевгелија.

  Се викал Гевгел Гевгелоски, село Гевгелово, Гевгелиско.
  Оттаму идет името Џеф. Ама не е муабето то.
  Знајме од сигурни извори дека Шкотите се Македонци, да не објаснувам.
  Рекол овај „го разбирам како трап’. Понатаму, ко еволуирал македонскиот дијалект во други јазици (гевгелискиот дијалект во англиски, кривиопаланечкиот во шпански и тн), то трап, знајте како било преведено.

  И зато, сега ко ке се најавуват крајот кој е точен на 21 декембар, сите мислат дека е заебанција (it's a trap), а фактички то е трап.
  Не џабе е трап - бавча - нива, па дури после е Поле за културен натпревар меѓу народите.

  И Делчев, Ѓ. На то мислел, ко го „разбирал светот“. Дека по крајот на светот, ке се одвива тој културен натпревар меѓу галаксиите.
  Ама знајте, лоша транскрипција.  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Nemo
  Капетан
  Капетан

  Male Мислења : 1412
  Местолокација : пред фЛижидер
  Зачленет на : 2010-03-24

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Nemo on Пет 13 Апр 2012, 00:58


  мислам дека го имаше ова во 2012 филмот (по крш филм здравје)
  зи енд из ни'a

  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 13 Апр 2012, 01:14

  Абе изминативе 50 години се предвидени едно 12-13 светски војни, 50 удирања на Астероиди и Комети, и 30 слегување на Ристе од небото...

  Шпекулациите за крајот на светот почнаа да кружат уште во почетокот на 90-тите години за тоа демек крајот ќе бил 2000 година. Баш лани каде што продаваат половни книги видов една книга под наслов „Дали ќе ја преживееме 2000“ - издадена 1990 година.

  Исто така првите шпекулации за крајот дека ќе бил 2012 почнаа да кружат некаде 2002-2003 година.

  Но 2013 ќе кружат шпекулации дека крајот ќе биде 2029 од некој си Астероид Апофис.
  avatar
  Nemo
  Капетан
  Капетан

  Male Мислења : 1412
  Местолокација : пред фЛижидер
  Зачленет на : 2010-03-24

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Nemo on Пет 13 Апр 2012, 01:19

  nervozen песимист
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Пон 04 Јун 2012, 09:31

  Не сакам да дојди крајот на светот, зошто имам надеж за човекот, можеби заради некои луѓе околу мене кои се луѓе во вистинска смисла.
  Убо е да не си сам, да имаш пријатели.
  Додуша многу пати сум се осетила сама, ама тоа се моменти, сепак не смеам да кажам дека сум сама, кога имам луѓе околу мене кои ме сакаат. (Барем така ми велат :) )
  Некогаш не сум разбрана, ама има моменти кога и тоа се случува на мое изненадување.
  (Па по толку време седнавме со систеро и и кажав два три збора. Нешто како: How you doin' :)))

  Муабето ми е, се надевам дека овој пат ќе го поттераат крајот на свето во година кога нема да сум жива
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Саб 15 Сеп 2012, 19:47

  Абе сакам да ја гледам епизодата од футурама со 3012 година, па можи ќе имам свежо размислување за тука
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Крајот на светот

  Пишување by prozaque on Нед 16 Сеп 2012, 03:02

  Крај на човештвото е можен.Ваљда и неизбежен.Или ќе се апгрејдува во нов вид или та-та.За човекот не се исклучот правилата и лотаријата на опстанокот.Животот на планетата е стар 4 милијарди години и само во последните 24 саати стотина видови заминале во историјата.Од почетокот на времето имаат изумрено толку многу што ни најспособниот математички ум + супер компјутер не се во состојба да пресметаат.

  Мене ме нервира кога човештво = свет.Заради то заслужуваме да станиме иден палеолонтолошки наод.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Сре 17 Окт 2012, 01:53

  ^ Свет е широк поим.
  Па нели има растителен има животински и има човечки (wtf а?(а уствари човекот спаѓа во животински свет, ама биологијата настрана сега) и кога зборуваме за крај на светот се мисли на третиот, пошо после тоа шо ќе остани и не не занима. Затоа се преокупираме со тоа, а не со Пеперутките умираат летаќи.
  И така..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Крајот на светот

  Пишување by prozaque on Сре 17 Окт 2012, 01:59

  Крај на човештвото, крај на еден тумор.

  Јас навивам за супер-вирус кој од внатрешните органи ќе прави протеински шејк.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Сре 17 Окт 2012, 02:17

  ^^ Една Ј ми фали.


  Абе интересна година ми е 2012, се случија толку работи кои ме натераа да го разгледам календарот на Маите, да да, некои работи едноставно ме натераа да го земам во предвид тој глупав календари тие глупави трубења околу него.

  Седам јас така и си правам тост и опа песна на VH1 со Mick Jagger! И со... J Lo и Will.i.am (btw, Вилијам е сто пати подобро од Вилајем (=дали ќе бидам)). Интересно што Џенито Лопез, мислам онаа Џејло од пред 5-6 години (значи дури ни таа) не би ја ставила во иста песна со Вилајем, а сега во оваа 2012 немам проблем и Џин Симонс да го ставам во иста песна со Вили. (Не дека Џин ми е к*р (хаха цензура) фактор, само тој ми текна сега).
  А кога веќе ми текна.. па Џини бој има реално шоу. На ФоксЛајф. Gene Simmons' Family Jewels! Дури и лифтинг си направил на лицето за потребите на шоуто. И КИСС имаат нов албум.
  Will they eveeeer stop?

  No, as they said themselves: Money makes the rules.


  Да се вратам на Мики. Или не, да се навратам на Ролинг Стоунс, нов албум имаат. Еве и нова песна  А и Зизи Топ имаат нова песна.

  Веројатно дека се стари можеле само да ја напрат музиката па морале да му платат на некој да му напиши песни, ама немале пари :/
  Или .. незнам оти текстот ич не ме радва, дали во меѓувреме станале фаној на... oh no no. I really can’t say that!


  Ама, годинава не беше година на камбеци, туку и година на сеќавања. Пример, се сеќавате на Концертот на Зепелин во 2007? (You do?). Е па сега фановите имаат шанса да одат во кино салите и да го гледаат.
  [reunion concert]

  А се сеќавате на Д Дорс Live at the bowl 1963? (Yeah, me neither..) Сега имате шанси да го проследите, во кино салите.
  LIVE!
  Ако пропуштите ќе има дивидија, можеби и со специјален бонус, реакцијата на тие во салите!

  Some thinks should stay in the past, like the dinosaurs ..
  http://www.imdb.com/title/tt0369610/

  This is the end
  Beautiful friend...

  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Пет 30 Ное 2012, 00:53

  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Kelso on Пон 03 Дек 2012, 11:08

  Панте Цепелин напиша:Крај на човештвото, крај на еден тумор.

  Јас навивам за супер-вирус кој од внатрешните органи ќе прави протеински шејк.
  Amen brother. hhaaha
  Вчера баш ја спомнавме оваа тема во друштво бидејќи ни се ближи крајот и настрана филмовите кои ги свртевме, дознав дека во Франција се спрема брод каде што само одредени луѓе можат да се качат на денот на нашиот крај.Што е најсмешно како што иде секој ден тој се преполнува.Истото и во Кина наслушнав се случува да се повтори историјата со дедо Ное.Самошто овојпат ќе се качуваат посмдрливи и прости животињи.Зашто да не се профитира од последниот ден од твојот живот?Што има врска?


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Крајот на светот

  Пишување by глупсон on Вто 04 Дек 2012, 18:18

  Слушнав дека 21 декември, поради Крајот на светот, за неработен го изгласале. Ќе се одработи во сабота на 29 декември :)
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Крајот на светот

  Пишување by prozaque on Вто 04 Дек 2012, 19:54

  ^Во средните и основни училишта ќе бидат скратени часовите по 10 мин, втора смена ќе завршела побрзо за да можат дечките од околните села навреме да се приберат дома за крајот.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Крајот на светот

  Пишување by глупсон on Вто 04 Дек 2012, 20:03

  А таксистите ќе работеле по четврта тарифа :)
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Вто 04 Дек 2012, 22:13

  ^^Е да бе не е фер, јас оти не одам на училиште, мене нема да ми бидат скратени!
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Крајот на светот

  Пишување by prozaque on Сре 05 Дек 2012, 16:51

  На 3ти Декември, за прв пат после 2.700 години се порамнија Меркур Венера и Сатурн на небото.

  Е сеа, според некои њу-ејџ дрканици, тоа бил последниот сигурен Omen за поголемата катастрофа што следела на 21. Интересно е шо крајот на светот њу-ејџ брадоњите не го очекуваат како судир со комета, супер-вулканска експлозија, цунами бла бла клише мејнстрим doomsday сценарија туку како тоа што ти велат : "3 дена самрак".Според нив сето тоа ќе настанело поради краткотрајна промена на на магнетните полиња на Земјата што ќе влиае на нејзината ротација, но и на умовите на луѓето.Левата хемисфера која е одговорна за рационални и тревезни операции ќе се исклучела, а десната ќе се потенцирала со што човекот ќе почне да халуцинира, да му идат крајно ирационални мисли итн. Значи сето тоа за време на пореметена ротација ден/ноќ проследена со метеролошки феномени. Некои од луѓето ќе полудат, други ќе умрат, трети ќе преживеат ама нема да се сеќаваат.Само дел од сите луѓе ќе преживеат и ќе се сеќаваат на језивиот настан со што ќе се здобијат со космичка-like мудрост со која ќе го изградат Храбриот Нов Свет. Сега, каква форма ќе завземи тој Храбар Нов Свет е отворено за дискусија, но сигурно ќе вклучува легализирани геј-бракови, веганска исхрана и слободна конзумација на дрога.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Сре 05 Дек 2012, 20:29

  Абе озбилно за крајот на светот ќе се зголемел боројт на вработени, посебно оние што возат шлепери, за да ги собервале телата на тинејџерите по пато?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Batty on Сре 05 Дек 2012, 22:39

  Абре не знам за каков крај на светот зборвите, ко во Припор уште не е почнат...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Сре 05 Дек 2012, 22:46

  Ако таму се обратни, како шо слушам муабети, тогаш кај нив ќе има Почеток на светот!
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Batty on Сре 05 Дек 2012, 22:48

  Раткапна напиша:Ако таму се обратни, како шо слушам муабети, тогаш кај нив ќе има Почеток на светот!

  Гледам, почнаа нагло станој да купват, згради на кило имат. Сериозна е работава.
  avatar
  Раткапна
  Колце
  Колце

  Female Мислења : 3048
  Местолокација : На пат
  Зачленет на : 2010-08-11

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Раткапна on Саб 15 Дек 2012, 00:03

  Најдов интересно артикле поттикнато од еуфоријата за крајот на светот од Robert T. Gonzalez:

  Worried about the apocalypse? Don’t be. Here are 10 real dangers to worry about instead.

  December 21st grows nigh. Are you worried about the Maya apocalypse? Don't be. As we already told you, the Maya didn't give a shit about your dumb apocalypse. But you already knew that, right? Good. That means you've freed up a bunch of time and energy that you can now devote to panicking about other stuff. There are plenty of things that are way more worthy of your worried hand-wringing. Here are a few of them.

  1. That funny looking mole on your head/neck/ear/back/hip/inner thigh/etc.
  Shut up, you know exactly what we're talking about. Quit putting it off and get that misshapen blotch/red patch/bump looked at. By a professional. Not your girlfriend or boyfriend. Not your hypochondriac classmate with the brimming WebMD bookmark folder. Get it done by a doctor — someone who can do a biopsy if need be. According to the American Cancer Society and the New England Journal of Medicine, skin cancer is the most common cancer, and accounts for roughly half of all cancers in the United States. Of the more than 1 million cases of skin cancer diagnosed in the U.S. this year, ~80% of them will be basal-cell carcinomas. These are straightforward enough to diagnose and treat, but you need professional medical evaluation. Do it.

  2. Sickness on a Plane
  Have you heard the one about planes recirculating cabin air, so that everyone on the flight is breathing one another's germ-ridden air? Turns out that's a myth. In fact, the air you breathe on a typical plane flight is incredibly sanitary. The rest of the plane? Not so much. Basically not at all.

  We've talked to microbiologists about this; most surfaces on a plane — tray tables, seatbacks, arm rests are absolutely wriggling with infectious material. Aisle seats are especially egregious in this regard. And it probably goes without saying, but airplane bathrooms, in particularly, are outstandingly bad. "Most people have probably never counted," said microbiologist Charles Gerba in an interview with io9, "but your average plane flight will have just one toilet per fifty people; and [on some flights], that number is closer to 75."

  3. Sleep
  There are lots of reason to lose sleep over your lack of sleep. People today sleep 15-25 minutes less per night than they did at the turn of the century, an hour less per night compared to fifty years ago, and two hours less per night than back in the 19th century. Lack of sleep has been linked to sexual disfunction, obesity and poor academic performance. And because humans are absolutely terrible judges of how tired they really are, you probably have no idea just how much your lack of sleep is impacting your daily life.

  4. Sitting. It's killing us all.
  The deadliest things in life are never as sexy as a Roland Emmerich style 2012 Maya apocalypse. The latest thing that science has claimed is killing us all? Sitting. Even if you exercise regularly, sitting at your desk all day is hastening your inexorable march toward death. The solution, some claim, is a standing desk — or even a treadmill desk. Maybe.

  5. Climate Change
  Sorry. We know this one comes of as ham-fisted and politically charged, but it's really not. Climate change actually is relevant to the Maya, and the end of their world as they knew and experienced it; a growing body of evidence suggests that a shifting climate, playing puppeteer to sociopolitical marionettes, had a devastating hand in the Maya's downfall.

  6. Genital Injury
  This one's been on our minds all morning. You can break a penis. Urologist and surgeon Andrew Kramer describes the process thusly, emphasis ours:

  The unusual event of penile fracture occurs when there is a disruption of the tunica albuginea surrounding engorged erectile tissue during aggressive sexual behavior. There is often an audible crack and rapid detumescence with subcutaneous hemorrhage that follows.

  And while a recent study on the nature and frequency of genital injury in the U.S. shows that men account for over two-thirds of the roughly 16,000 annual nether-region-related E.R. visits, ladyparts were far from safe. According to the data, infections and lacerations related to trimming and shaving increased by a factor of five between 2002 and 2010. PROTECT YOUR NAUGHTY BITS, PEOPLE.

  7. Sharks
  Because, hello, they're SHARKS. They never sleep, rarely get sick, and possess sensory organs all over their bodies that basically let them smell electricity and see vibrations. (They do, however, contrary to common belief, get cancer.) They also just look terrifying.

  8. Cows
  Deadlier than sharks™.

  9. New Year's Eve Plans
  There will be a December 22, remember? And a December 31st. And a January 1st, 2013. Don't suck and be the one asking your friends what's going down on New Year's eve, because you were too busy laying in supplies for the end of days to plan ahead. Like an idiot.

  10. Winning the Lottery
  Like a shark attack, not that likely. Still way more likely than the Maya apocalypse. And yes, winning the lottery is a bad thing.

  11. A Mad Cow Disease Epidemic
  AGAIN WITH THE CATTLE. Aren't we about due for one of these?

  извор: io9

  Sponsored content

  Re: Крајот на светот

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 04:04