Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Последно нешто што ве насмеа е....?

  Share
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Toecutter on Вто 04 Јун 2013, 19:58

  Гуру Сизиф напиша:
  Toecutter напиша:http://en.wikipedia.org/wiki/Senarica

  Веројатно најмалата држава ever, составена од две села и еден бунар. Сите 300 жители четири и пол века живееле во независна и слободна Сенарика.

  Националните тенденции на сенаричкиот народ биле бескрвно задушени од Наполитанското кралство.

  Не е најмалата, сигурен сум. Микродржавите ми се многу интересен политичко-општествен феномен колку шо сум начекаl податоци за нив.

  http://www.cracked.com/article_15821_fun-size-countries-insane-histories-worlds-6-tiniest-nations.html

  Eдно време се канев да аплицирам за двојно државјанство во една од нив. хахахахх

  Поедноставна варијанта, да си основаш своја држава и да си доделиш сам државјанство
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_micronations

  Имаше некој британски документарец со некој лик шо си напрај држава, беше во неколку од овие микронејшнс, од кои една беше и таа на екс-нафтената платформа на линкот да собери искуства за проектот, на крај беше и во ОН да бара признавање ама џабе...

  Сенарика е со повијесно-државотворно наслеџе, не е интеншанал комјунити ко овие денешниве микростејтс. Нешто ко Сан Марино, единствениот остаток од тие времиња и навики да се ствараат држави од страна на ситна аристократија или фанови на римското републиканство по Апенините...

  BTW Постои и меѓународно признаена држава без територија, членка на ОН, Малтешкиот витешки ред (Хоспиталери, некогашни колеги на Темпларите), порано имале територија ама Наполеон им ја одзел (Малта) не знам како точно но си ја задржале државноста и покрај ситницата на немање територија, подоцна Малта станала независна и без нив а овие денес си имаат државјанства, пасоши со кои можат да патуваат по светот, дипломатија...

  Којзнае во каков вид кај нив се манифестира патријотизмот, дали си ја сакаат државата, дали реките, езерата и планините им се најубави пошто се нивни...oh wait, they don`t have`m
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Пет 07 Јун 2013, 02:42

  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Саб 08 Јун 2013, 16:46

  http://kanal5.com.mk/vesti_detail.asp?ID=9365

  Koj би рекол дека Скандинавците имаат смисла за хумор?  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Batty on Саб 08 Јун 2013, 17:34

  Овде секој може да ја добие :D


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Kelso on Нед 09 Јун 2013, 14:00

  hahahahahahhahaha!


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Пон 17 Јун 2013, 03:52  Those Brits...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Toecutter on Вто 18 Јун 2013, 00:25

  Единствениот сериозен конкурент на Давор Гобац од Психомодо Поп за џанак на векот на екс-ју музичката сцена, Горан Баре од Мајке (у паклу дроге).
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Kelso on Пет 21 Јун 2013, 17:54  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Саб 29 Јун 2013, 08:37

  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Kelso on Нед 30 Јун 2013, 23:31

  Кај и да си за Божиќ Кушадаси.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Printers and faxes on Пон 01 Jул 2013, 09:25

  Ilejn напиша:
  Good point...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Чет 04 Jул 2013, 20:05

  Голем дел од графитите низ Скопје каде пишува Хероите живеат вечно - Тарчуловски Јохан се модифицирани. Тарчуловски делот е покриен со црн спреј и додаени се други имиња како..  Хероите живеат вечно - Јохан С. Бах
  Хероите живеат вечно - Јохан В. Гете
  Хероите живеат вечно - Јохан Штраус
  Хероите живеат вечно - Јохан Кеплер

     

  Поздрав до креативците!


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Toecutter on Сре 31 Jул 2013, 20:02   
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Пон 12 Aвг 2013, 12:46  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Kelso on Сре 14 Aвг 2013, 14:05

  ^Нема лабаво.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Вто 10 Сеп 2013, 12:28  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Чет 12 Сеп 2013, 20:29  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Чет 12 Сеп 2013, 20:33  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Пон 16 Сеп 2013, 16:23

  Преродбата ги јаде своите деца. ОМ НОМ НОМ НОМ НОМ 


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Саб 21 Сеп 2013, 13:01

  Се вратил битолчанец од мисија на Марс и дур пиел кафе на Широк Сокак другарите љубопитно го прашват.
  -И брат како беше?
  -Слабо, слабо,  Петок и Сабота немаше атмосфера.

  Друг битолчанец тргнал да ја бара смислата на животот и евентуално завршил на Тибет кај Далај Лама
  -Абе батуле, шо е смислата на живото бе брааат?
  Далај Лама после долго размислување му одговорил:
  -Смислата на животот е..река.Да гледаш широка река кај шо течи и да медитираш.
  Битолчанецо рекол ја мислев дека е бркање пичиња, пијање, журки а-у. 
   -Шо збораш бе, јас цело време мислев дека река е. рекол Далај Лама.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Саб 21 Сеп 2013, 14:52

  Шо е разликата меѓу бисер и жена го прашал некој кинез филозофот Конфучие
  Оставиме да размислам еден ден па ќе ти одговорам рекол филозофот.

  Наредниот ден уз саке или чај Конфучие сталожено констатирал.
  Разликата е тоа што бисерот се нижи и однапред и одназад, а жената само однапред!
  -Ама чика Конфучие, нели има жени шо се нижат и однапред и одназад рекол кинезо
  -Не се тие жени синко, БИСЕРИ СЕ!

  (Не е вицот многу ко средовечен маж да го кажва, нееее)


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Чет 26 Сеп 2013, 13:41  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Batty on Пет 27 Сеп 2013, 15:02

  Од тоќнотата е тажно...


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by prozaque on Сре 02 Окт 2013, 15:47  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  the_Stranger

  Male Мислења : 59
  Зачленет на : 2011-03-08

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by the_Stranger on Чет 17 Окт 2013, 22:54


  Sponsored content

  Re: Последно нешто што ве насмеа е....?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Нед 21 Јан 2018, 04:00