Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Први мај во Македонија?

  Share
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Први мај во Македонија?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 29 Апр 2012, 21:00

  Во Македонија,како никаде во светот, работниците и нивните лидери не го одбележуваат 1ви МАЈ-не како во целиот свет.
  Дали е можно кај нас работниците обединети да станат во одбрана на своите права.
  Дали може да се оттргнат од под капата на партиите и дали има лидер кој може да ги поведе во борба за своите права, барање поправичен закон за работни односи, достоинствени колективни договори,гарантирана социјална заштита, социјална правда и долично вреднување на трудот.....
  Зошто нема митинзи , демонстрации и барања од работниците на Први Мај?
  Дали не се свесни за својата моќ, и дека затоа ги парчат и делат - за да им се отапи острицата на делувањето.
  Дали затоа бирократијата е газда во државата?:
  Грција, Први Мај:


  Швајцарија, Први Мај:

  Германија, Први Мај:

  Русија, Први Мај:

  Турција, Први Мај:

  Македонија, Први Мај:
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Први мај во Македонија?

  Пишување by Printers and faxes on Пон 30 Апр 2012, 10:47

  Брат, во Македонија секој втор човек не знае зашто се слави 1 Мај. Го слават затоа што „сите така прават“. Плус, ко народ за обединување и протестирање да се смени нешто, не го бива пошто е глуп. :Д
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Први мај во Македонија?

  Пишување by Batty on Пон 30 Апр 2012, 11:25

  Баш обратно Стојковски, баш обратно.
  Прв мај треба да се прослави. Да се ПРОСЛАВИ!

  Ако сите вие мислите дека некој работник на кого прв мај му е единствен слободен ден треба да тера филмови на тинејџери и да крева револуции на единствениот слободен ден, па тогаш да ви се плукнам во комунизмот.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Printers and faxes
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.
  Е така, што мислиш ти, нема лабаво.

  Male Мислења : 8265
  Местолокација : Башчаршија
  Зачленет на : 2009-06-27

  Re: Први мај во Македонија?

  Пишување by Printers and faxes on Пон 30 Апр 2012, 13:58

  Да, кај нас, уште до славење е...
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Први мај во Македонија?

  Пишување by глупсон on Пон 30 Апр 2012, 21:20

  Абе мене ми е интересно ова. Први мај, ден на трудот, а е прогласен за неработен ден...Или секој се труди шо поќе да мезни од скаричката
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Први мај во Македонија?

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 01 Мај 2012, 00:15

  Да така е треба 1 мај да се прослави со скара нелиsto Треба да се јаде најмногу скара зошто тоа ќе ја покрене угосителската индустрија и прехранбената. А посебно е добро да се зема од најмрсното свинско/јагнешко и тоа по 5 кг на човек зошто тоа ќе резултира со дополнителни доходи во здравствениот, осигурителен сектор а особено во погребалната дејност која бележи одлични резултати 1000 евра за плац од 2 квадрати. А.Д. Бутел поради својата монополска положба и зголемен промет има доста висок приход и силна цена на акцијата.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Први мај во Македонија?

  Пишување by prozaque on Сре 02 Мај 2012, 14:47

  Priest напиша:Баш обратно Стојковски, баш обратно.
  Прв мај треба да се прослави. Да се ПРОСЛАВИ!

  Ако сите вие мислите дека некој работник на кого прв мај му е единствен слободен ден треба да тера филмови на тинејџери и да крева револуции на единствениот слободен ден, па тогаш да ви се плукнам во комунизмот.

  Финтата е шо има многу малце вработени во државата(после Молдавија и Белорусија најмалце ваљда), а од друга страна има многу самодекларирани Јан Паласи и Че Гевари кои дуваа на некоја ливада вчера, на некоја ливада која не е мејнстрим или можеби во 3 катната викендичка во Маврово на извесен лидер на некакво андерграунд струење.Оти кога системо паузира пер и тие паузираат.Вчера имав неверојатна шанса да шетнам во празното Скопје, празно како никогаш досега во животот мој...начекав работници, работнички кои ваљда беа на работа или неможеја да си приуштат едно пиво, ама не начекав анархосиндикалисти, анархокомунисти, дечки со Че Гевара маици..не видов суканици, хеви-метал брадици и слично.
  Сепак 1ви мај е празник на анархизмот, па после на работникот
  Ах бре..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: Први мај во Македонија?

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:32