Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Share
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Сре 02 Мај 2012, 20:22

  Најголемиот синџир за брза храна во светот - Мекдоналдс, секој ден опслужуваоколу 47 милиони луѓе. Повеќето од овие луѓе толку се навикнати да конзумираат хамбургери и помфрит, кои компанијата ги нуди-едноставно не можат да поднесат да живеат без оваа храна.

  Сепак голем дел од клиентите се свесни колку е всушност оваа храна ”ѓубре”, штетна.
  Пред околу една година Американката Мелани Хескет откри дека има направено експеримент со храна од Мекдоналдс. Таа купила чизбургер и пакетче компири од синџирот, по што ги оставила на отворено. 12 месеци потоа храната изгледала како и на денот кога ја купила.

  “Нема црви, нема габа”изјавила Хескет.

  Тоа не е единствениот ваков експеримент.

  Во 2010 година фотографката Сали Дејвис купила детско мени од Мекдоналдс и го оставила во кујната. Шест месеци подоцна сендвичи бил сув малку но не фатил мувла

  И Џулија Хеви чувала во обична кутија чизбургер од Мекдоналдс, купен пред 4 години. Денес лебот и кашкавалот се стврднати, месото станало помалечко, но нема мувла на сендвичот, и видливи знаци на гниење.

  Не е тајна што компирот, зеленчукот и овошјето, кои се продаваат во Мекдоналдс, се геномодифицирани, месото е преполна со хормони и антибиотици. Освен тоа, при проготвувањето на храната се користи премногу сол, масти и синтетички конзерванси.

  БезПардон.Мк

  На Балканот т.е Јужна Европа, Северна Африка, Персиските земји, Индија, Кина или првите земји каде се развила модерната цивилизација е испод ниво да јадеш такво срање, кога од овие земји е излезена најдобрата храна што постои.
  Храната е еден дел од културата и традицијата на еден народ.
  Не може да знаат САД што е добра храна, кога имаат само 200 години држава.

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by prozaque on Сре 02 Мај 2012, 23:04

  Храната во Мекдоналдс не се расипува оти Америте и нивниот Мекдоналдс се избрани лично од Бога да ја водат паствата земска се до крајот на Светот.Амин.

  И тогаш Бог му рече на Ричард МекДоналд:

  Ќе сочиниш ланец од фаст фуд ресторани ширум Мојата Земја и ќе ги задоволуваш нутритивните потреби на стадото Мое.А Ангел Мој ќе слезе и ќе ја чува храната твоја од распад и црви.

  Матеј 15:53


  Исус - Синот Божји воскресна, со Смрт - Смртта ја победи и на тие во гробовите Happy Meal им подели.

  Лука 12:23

  Туку што лафиш море Благоја.Ти свесен си дека денес на радничката класа му е поефтино да помини со еден хамбургер и компирчичи за ручек, наместо да купфа од пазар намирници да си напрај "цивилизиран" ручек?Јебига, капитализмот го изеде и чичко Спасе и неговиот бивши беровски А класа компир.

  И друга замерка имам.Модерната цивилизација ја зачна Западниот Свет.Оние протестантине кои станаа капиталисти кои станаа крвопијци.Оние кои ја превзедоа од Македонидите и други цивилизирани народи, за ние пак да ја превземеме од нив.
  Првата цивилизација најверојатно се зачна во Сумер каде јаделе она што денес ние не можеме да замислиме дека е можно стомакот да го свари.Исто и кај другите првенчиња.

  Да напрајме осврт и на нашите диетски навики, почнувајќи од нашиот фаст-фуд -ајварот со нула нутритивна вредности или митот за здравите манџи чие преготвување ги цеди повеќето хранливи вредности од зеленчукот.Да не прајме муабет за нашиот концепт за оброк, посебно за ручекот, кој е застарен 200 години.Обилен со сите марифети.А ваму повеќето од луѓето не мрдаат со газот преку целиот ден.

  Барем е природно така?Во природната наша хемиска индустрија, се прават природни хемикалии, со кои природно се пука почвата наша, за лакомиот газ на чичко Спасе да извади некое кило поќе компири, да го продај, и синот негов Борче да има доволно кеш да го нахрани Мерцедесо со поќе бенѕин, да тркни во дискотека во Пехчево, за клецни некоја локална ороспија.

  Муабетот ми е дека светот, вклучувајќи ја и Македонија е под диригентската палка на пост-модерниот ебан и вулгарен капитализам, кој ќе жртвува се и ќе проебе се во име на профитот.Храна, здравје, љубов you name it, they have it.Меѓу размислувањата и постапките на моменталниот извршен одбор на Мекдоналдс коорпорацијата и она чичко Спасе и неговиот син Борче од Берово нема разлика.Затоа храната, освен онаа што за себе ќе ја створиш е напукана со хемикалии и слични гомнарии.Можеби помалце, ама разликата во кумулативниот ефект на штетните состојки кои ги содржи е неколку години, а ваму храната е секојдневна биолошка потреба.

  Само ние се тешиме дека ако го купиме нешто од домаќи пазар е поарно отколку да јадиме во Мекдоналдс.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 03 Мај 2012, 01:09

  Генетски модифицираната храна и Мекдоналдс се под менторство на Масонско-Илуминатско-Ционистичката багра...
  Производите од Мекдоналдс како пропаганда се одлични.Оти пропагандата ја голтаат лесно лоботомираните.
  Точно е тоа дека радничката класа ќе помини поефтино со еден хамбургер и компирчиња за ручек, ама после јадење можеш да се искинеш од пролив и повраќање. Многу луѓе се имаат жалено од тоа. За тие пари што ќе ги фрлиш во Мекдоналдс, можеш да јадеш во кафана и да се најадеш како човек, арно ама кафана нема реклама I'm loving it, значи треба стварно да не си со сите да јадеш од Мекдоналдс, ај разбирам да се проба ама да бидеш секојдневно значи дефинитивно мозокот ти е испран.
  Западното општество денес што го гледаме како најцивилизирано е тотална перверзија и личи на се само не на цивилизација и очигледно е неодржливо ако продолжи со тоа темпо.
  Генетски модифицирана храна како и живината третирана со хемија и хормони се повеќе се наоѓа на трпезите на обичниот човек.
  Притоа, видете го примерот на Аргентина, Индија, Пакистан, каде се уништуваат приватните земјоделски стопанства на сметка на големите Западни и амерички корпорации, кои ги нудат овие производи.
  Крајна цел ?
  Монопол на производство на храна.
  Истите тие денеска ја креваат цената на храната и цената на нафтата, предизвикувајќи нестабилност во многу региони.

  А тоа што викаш дека се фрлале хемикалии во нашата почва мислам дека тие се нула во споредба со ГМО...

  Но на луѓето доколку се трудиш да им објасниш дека Мекдоналдс производите се штетни и дека треба да се вратиме на природата ќе ти дадат одговор дека си човек со заостанати сваќања и дека не знаеш што е модерно...
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by prozaque on Чет 03 Мај 2012, 02:45

  Благоја, Македонија веќе произведува ГМО храна.Идеално симетрични зеленчуци кои се "тушат" ако ги оставиш подолго време исечени, без вкус, мирис...дури мојш да начекаш клонови т.е идентични зеленчуци/овошја..Имаш млеко напукано со антибиотици и полно со ешерихија коли и други патогени бактерии вон нормалата.Пилешко месо по кинески рецепт т.е живина растена вештачки со хормони за раст за побрзо време.Шо мислиш ти, зошто сеа на децата пубертот им почнува од 9-11 години, а во споредба ние кога растевме беше на 13-14 години?Зошто децата денес имаат чуден деформиран раст?Има тон примери и показатели дека македонското производство ништо не заостанува зад она на Мекдоналдс.

  И слези од таван шо би рекол Прист, заеби ти теории на заговор.Капитализмот т.е неолиберализмот ги збриша дури и Масоните, Ционистите, Илуминатите, Сатанистите итн..Денес постои само една движечка сила, еден сублимат на сите наши потреби, а тоа е профитот(парите).А профитот односно парите налагаат да се билдаат за да се одржат, со сите економски (лоповски) механизми, по секоја цена и жртва.Тоа ги брише сите културолошки, идеолошки, верски и други рамки.Ако Арапите и Евреите најдат во иднина заеднички неолибералистички интерес, одма ќе се појави некој доктор на науки кој ќе извади теза дека тие се ист братски народ(шо е донекаде и точно).
  И незнам шо се замараш кога самиот велиш дека ваквиот систем не е одржлив и дека ќе се распадне кад-тад.Шо се замараш за монополи, експлоатација и труење кога еден ден се ќе заврши, се ќе се смени?

  П.С Единствениот сок од вистински портокали кој некогаш се појавил на македонскиот пазар беше оној на Битолската Млекара непосредно кога започна со неговото производство.Портокалот се увезуваше од Израел.Поради зафрканции и експерименти со целокупното производство на Млекарата стана неодржливо да се набавува портокалот.Денес сите природни сокови од портокал во основа се всушност сок од јаболко модифицирани со засладувачи, ароматизери, па дури имитираат и пулпа.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by Toecutter on Пет 04 Мај 2012, 01:42

  Frank Alexander напиша:
  Туку што лафиш море Благоја.Ти свесен си дека денес на радничката класа му е поефтино да помини со еден хамбургер и компирчичи за ручек, наместо да купфа од пазар намирници да си напрај "цивилизиран" ручек?Јебига, капитализмот го изеде и чичко Спасе и неговиот бивши беровски А класа компир.

  И друга замерка имам.Модерната цивилизација ја зачна Западниот Свет.Оние протестантине кои станаа капиталисти кои станаа крвопијци.Оние кои ја превзедоа од Македонидите и други цивилизирани народи, за ние пак да ја превземеме од нив.
  Првата цивилизација најверојатно се зачна во Сумер каде јаделе она што денес ние не можеме да замислиме дека е можно стомакот да го свари.Исто и кај другите првенчиња.

  Да напрајме осврт и на нашите диетски навики, почнувајќи од нашиот фаст-фуд -ајварот со нула нутритивна вредности или митот за здравите манџи чие преготвување ги цеди повеќето хранливи вредности од зеленчукот.Да не прајме муабет за нашиот концепт за оброк, посебно за ручекот, кој е застарен 200 години.Обилен со сите марифети.А ваму повеќето од луѓето не мрдаат со газот преку целиот ден.

  Барем е природно така?Во природната наша хемиска индустрија, се прават природни хемикалии, со кои природно се пука почвата наша, за лакомиот газ на чичко Спасе да извади некое кило поќе компири, да го продај, и синот негов Борче да има доволно кеш да го нахрани Мерцедесо со поќе бенѕин, да тркни во дискотека во Пехчево, за клецни некоја локална ороспија.

  Муабетот ми е дека светот, вклучувајќи ја и Македонија е под диригентската палка на пост-модерниот ебан и вулгарен капитализам, кој ќе жртвува се и ќе проебе се во име на профитот.Храна, здравје, љубов you name it, they have it.Меѓу размислувањата и постапките на моменталниот извршен одбор на Мекдоналдс коорпорацијата и она чичко Спасе и неговиот син Борче од Берово нема разлика.Затоа храната, освен онаа што за себе ќе ја створиш е напукана со хемикалии и слични гомнарии.Можеби помалце, ама разликата во кумулативниот ефект на штетните состојки кои ги содржи е неколку години, а ваму храната е секојдневна биолошка потреба.

  Само ние се тешиме дека ако го купиме нешто од домаќи пазар е поарно отколку да јадиме во Мекдоналдс.

  Нема радничка класа која ќе ги задоволи потребите од исхрана со помош на еден хамбургер и неколку парчиња недефинирани жолти форми. За да добие чувство на полност на желудникот би требало да потроши цела дневница во МекШит. А и слабо оди баш радничка раја таму, повеќе се оние другите...
  Точно е дека ајварот е нутриционистички дебакл и со низа слични прехрамбени продукти кои во отоманско време се стабилизирале на ова поднебје можеби и причина за слабоумноста на балканската популација која со генерации и генерации растела на срање исхрана. Who can tell...

  Од друга страна, помијата на МекШит не само што има проблем со корисна нутриционистичка вредност ами е и штетна...  од 3,50 натаму е моментот...
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пет 04 Мај 2012, 23:48

  Frank Alexander напиша:Благоја, Македонија веќе произведува ГМО храна.Идеално симетрични зеленчуци кои се "тушат" ако ги оставиш подолго време исечени, без вкус, мирис...дури мојш да начекаш клонови т.е идентични зеленчуци/овошја..Имаш млеко напукано со антибиотици и полно со ешерихија коли и други патогени бактерии вон нормалата.Пилешко месо по кинески рецепт т.е живина растена вештачки со хормони за раст за побрзо време.Шо мислиш ти, зошто сеа на децата пубертот им почнува од 9-11 години, а во споредба ние кога растевме беше на 13-14 години?Зошто децата денес имаат чуден деформиран раст?Има тон примери и показатели дека македонското производство ништо не заостанува зад она на Мекдоналдс.

  И слези од таван шо би рекол Прист, заеби ти теории на заговор.Капитализмот т.е неолиберализмот ги збриша дури и Масоните, Ционистите, Илуминатите, Сатанистите итн..Денес постои само една движечка сила, еден сублимат на сите наши потреби, а тоа е профитот(парите).А профитот односно парите налагаат да се билдаат за да се одржат, со сите економски (лоповски) механизми, по секоја цена и жртва.Тоа ги брише сите културолошки, идеолошки, верски и други рамки.Ако Арапите и Евреите најдат во иднина заеднички неолибералистички интерес, одма ќе се појави некој доктор на науки кој ќе извади теза дека тие се ист братски народ(шо е донекаде и точно).
  И незнам шо се замараш кога самиот велиш дека ваквиот систем не е одржлив и дека ќе се распадне кад-тад.Шо се замараш за монополи, експлоатација и труење кога еден ден се ќе заврши, се ќе се смени?

  П.С Единствениот сок од вистински портокали кој некогаш се појавил на македонскиот пазар беше оној на Битолската Млекара непосредно кога започна со неговото производство.Портокалот се увезуваше од Израел.Поради зафрканции и експерименти со целокупното производство на Млекарата стана неодржливо да се набавува портокалот.Денес сите природни сокови од портокал во основа се всушност сок од јаболко модифицирани со засладувачи, ароматизери, па дури имитираат и пулпа.
  Точно е тоа дека и Македонија произведува Генетски модифицирана храна. Ама ние произведуваме затоа што ја произведувале другите држави. Демек што прават другите држави тоа да правиме и ние. Македонците Неспособни за размислување со своја глава.
  Си слушнал ли за Кодекс Алиментариусsto
  Тоа е ТРГОВСКО ДРУШТВО составено од поранешни нацисти кое, со цел да заработи што поголеми профити, создало правила за тоа што може да се јаде и пие, а што не.Правилата денес се проифатени како основа во ООН, од каде што се шират како стандард за сите земји насекаде.Посебно опасно е што сега правилата на КА станаа стандард за Светската Трговска Организација. СТО вели дека правилата се ЗАДОЛЖИТЕЛНИ за секоја земја членка.Со еден збор, КА забранува употреба на хранливи материи, а дозволува високи количества на индустриски и други токсини, како и наметнува генетски модификувана храна и други чуда.

  За разлика од основниот канон каде што се' што не е забрането е дозволено, Кодекс Алиментариус е тнр. Европска “позаитивна листа’’, при што се' што не е дозволено е забрането. Значи уште едно Западно Европско срање.

  Се води вистинска војна за храната, посебно во САД каде што поткупените конгресмени носат закони за никој да не смее да произведува храна ако не се потчини на отровите на КА.

  Во САД во декември 2010 долниот дом на Конгресот изгласа нацрт закон (S.530) според се забранува oдгледување, делење, продавање и тргување со храна, нема да смеат да собираат вода кога врне дожд, и слични тоталитарни мерки.
  http://www.snopes.com/politics/business/organic.asp

  Во Ирак, поред културното наследство на тој простор се уништи и најголемото депо на семенски материјали на житните култури.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by prozaque on Саб 05 Мај 2012, 02:53

  Toecutter напиша:
  Frank Alexander напиша:
  Туку што лафиш море Благоја.Ти свесен си дека денес на радничката класа му е поефтино да помини со еден хамбургер и компирчичи за ручек, наместо да купфа од пазар намирници да си напрај "цивилизиран" ручек?Јебига, капитализмот го изеде и чичко Спасе и неговиот бивши беровски А класа компир.

  И друга замерка имам.Модерната цивилизација ја зачна Западниот Свет.Оние протестантине кои станаа капиталисти кои станаа крвопијци.Оние кои ја превзедоа од Македонидите и други цивилизирани народи, за ние пак да ја превземеме од нив.
  Првата цивилизација најверојатно се зачна во Сумер каде јаделе она што денес ние не можеме да замислиме дека е можно стомакот да го свари.Исто и кај другите првенчиња.

  Да напрајме осврт и на нашите диетски навики, почнувајќи од нашиот фаст-фуд -ајварот со нула нутритивна вредности или митот за здравите манџи чие преготвување ги цеди повеќето хранливи вредности од зеленчукот.Да не прајме муабет за нашиот концепт за оброк, посебно за ручекот, кој е застарен 200 години.Обилен со сите марифети.А ваму повеќето од луѓето не мрдаат со газот преку целиот ден.

  Барем е природно така?Во природната наша хемиска индустрија, се прават природни хемикалии, со кои природно се пука почвата наша, за лакомиот газ на чичко Спасе да извади некое кило поќе компири, да го продај, и синот негов Борче да има доволно кеш да го нахрани Мерцедесо со поќе бенѕин, да тркни во дискотека во Пехчево, за клецни некоја локална ороспија.

  Муабетот ми е дека светот, вклучувајќи ја и Македонија е под диригентската палка на пост-модерниот ебан и вулгарен капитализам, кој ќе жртвува се и ќе проебе се во име на профитот.Храна, здравје, љубов you name it, they have it.Меѓу размислувањата и постапките на моменталниот извршен одбор на Мекдоналдс коорпорацијата и она чичко Спасе и неговиот син Борче од Берово нема разлика.Затоа храната, освен онаа што за себе ќе ја створиш е напукана со хемикалии и слични гомнарии.Можеби помалце, ама разликата во кумулативниот ефект на штетните состојки кои ги содржи е неколку години, а ваму храната е секојдневна биолошка потреба.

  Само ние се тешиме дека ако го купиме нешто од домаќи пазар е поарно отколку да јадиме во Мекдоналдс.

  Нема радничка класа која ќе ги задоволи потребите од исхрана со помош на еден хамбургер и неколку парчиња недефинирани жолти форми. За да добие чувство на полност на желудникот би требало да потроши цела дневница во МекШит. А и слабо оди баш радничка раја таму, повеќе се оние другите...
  Точно е дека ајварот е нутриционистички дебакл и со низа слични прехрамбени продукти кои во отоманско време се стабилизирале на ова поднебје можеби и причина за слабоумноста на балканската популација која со генерации и генерации растела на срање исхрана. Who can tell...

  Од друга страна, помијата на МекШит не само што има проблем со корисна нутриционистичка вредност ами е и штетна...  од 3,50 натаму е моментот...

  Хамбургерот од седмица begs to differ.За 130 денари имаш лепче полно со сода-бикарбона, месо од коњ полно со соја и Нешто и компирчиња кои се конзервирани со она шо се конзервираат кожите во текстилната индустрија.Мекдоналдс гомна да јади.

  А од друга страна 130 денари ти се 2 плескавици шо можат да ти загинат меѓу забите + леб со чаробни состојки за конзервирање и воздух + 3 денари кусур.Или можеби ќе оди на 5-6 зелки одгледани во Припијат и една ракија.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by prozaque on Саб 05 Мај 2012, 03:04

  Таксистон од Лешани напиша:
  Frank Alexander напиша:Благоја, Македонија веќе произведува ГМО храна.Идеално симетрични зеленчуци кои се "тушат" ако ги оставиш подолго време исечени, без вкус, мирис...дури мојш да начекаш клонови т.е идентични зеленчуци/овошја..Имаш млеко напукано со антибиотици и полно со ешерихија коли и други патогени бактерии вон нормалата.Пилешко месо по кинески рецепт т.е живина растена вештачки со хормони за раст за побрзо време.Шо мислиш ти, зошто сеа на децата пубертот им почнува од 9-11 години, а во споредба ние кога растевме беше на 13-14 години?Зошто децата денес имаат чуден деформиран раст?Има тон примери и показатели дека македонското производство ништо не заостанува зад она на Мекдоналдс.

  И слези од таван шо би рекол Прист, заеби ти теории на заговор.Капитализмот т.е неолиберализмот ги збриша дури и Масоните, Ционистите, Илуминатите, Сатанистите итн..Денес постои само една движечка сила, еден сублимат на сите наши потреби, а тоа е профитот(парите).А профитот односно парите налагаат да се билдаат за да се одржат, со сите економски (лоповски) механизми, по секоја цена и жртва.Тоа ги брише сите културолошки, идеолошки, верски и други рамки.Ако Арапите и Евреите најдат во иднина заеднички неолибералистички интерес, одма ќе се појави некој доктор на науки кој ќе извади теза дека тие се ист братски народ(шо е донекаде и точно).
  И незнам шо се замараш кога самиот велиш дека ваквиот систем не е одржлив и дека ќе се распадне кад-тад.Шо се замараш за монополи, експлоатација и труење кога еден ден се ќе заврши, се ќе се смени?

  П.С Единствениот сок од вистински портокали кој некогаш се појавил на македонскиот пазар беше оној на Битолската Млекара непосредно кога започна со неговото производство.Портокалот се увезуваше од Израел.Поради зафрканции и експерименти со целокупното производство на Млекарата стана неодржливо да се набавува портокалот.Денес сите природни сокови од портокал во основа се всушност сок од јаболко модифицирани со засладувачи, ароматизери, па дури имитираат и пулпа.
  Точно е тоа дека и Македонија произведува Генетски модифицирана храна. Ама ние произведуваме затоа што ја произведувале другите држави. Демек што прават другите држави тоа да правиме и ние. Македонците Неспособни за размислување со своја глава.
  Си слушнал ли за Кодекс Алиментариусsto
  Тоа е ТРГОВСКО ДРУШТВО составено од поранешни нацисти кое, со цел да заработи што поголеми профити, создало правила за тоа што може да се јаде и пие, а што не.Правилата денес се проифатени како основа во ООН, од каде што се шират како стандард за сите земји насекаде.Посебно опасно е што сега правилата на КА станаа стандард за Светската Трговска Организација. СТО вели дека правилата се ЗАДОЛЖИТЕЛНИ за секоја земја членка.Со еден збор, КА забранува употреба на хранливи материи, а дозволува високи количества на индустриски и други токсини, како и наметнува генетски модификувана храна и други чуда.

  За разлика од основниот канон каде што се' што не е забрането е дозволено, Кодекс Алиментариус е тнр. Европска “позаитивна листа’’, при што се' што не е дозволено е забрането. Значи уште едно Западно Европско срање.

  Се води вистинска војна за храната, посебно во САД каде што поткупените конгресмени носат закони за никој да не смее да произведува храна ако не се потчини на отровите на КА.

  Во САД во декември 2010 долниот дом на Конгресот изгласа нацрт закон (S.530) според се забранува oдгледување, делење, продавање и тргување со храна, нема да смеат да собираат вода кога врне дожд, и слични тоталитарни мерки.
  http://www.snopes.com/politics/business/organic.asp

  Во Ирак, поред културното наследство на тој простор се уништи и најголемото депо на семенски материјали на житните култури.

  Кодекс Алиментариус и сите тие "стандардизации за квалитет" не си можат со лукавоста и алчниот газ на просечниот македонски земјоделец чија инвентивност да ти подметни и заеби е на ниво на уметност.На пазар сум пораснат, ги знам тие работи.Плус татко ми помина поголемиот дел од животот во прехранбената индустрија и има приказни од таков калибар со кои можи роман да напиши.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by Kelso on Пон 20 Мај 2013, 22:10

  Нема веќе Мекдоналдс . :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by prozaque on Пон 20 Мај 2013, 22:45

  И Седмица.Засега

  Наеднаш сите станаа манекени/манекенки.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by Kelso on Сре 22 Мај 2013, 15:42

  Седмица за месец два, потоа момците со тренерици ќе можат комотно да го полнат салото и да плаќаат 150 денари за хамбургер.Па ќе ти досаѓаат како цигарите се штетни.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.

  Sponsored content

  Re: Храната од Мекдоналдс полна хемикалии - по 1 год. изгледа исто како денот кога е купена

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:05