Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  И така ти викам...

  Share
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  И така ти викам...

  Пишување by Batty on Пет 01 Мар 2013, 09:10

  Насловов ме инспирира од големото ground rule. Пример, ако седиш со некое парче на „кафе“... штом дојш до ситуација да речиш „и така ти викам“, не ја бива работата. :D

  Пошо, следно е: „времево арно е денес, мислев ке залади“

  Абе, не е на арно!


  Ај, тазе тема, а за оваа дефинитивно тврдам дека ИЛЈАДА нема да стигне :D  First
  And last
  And Always

  One minute overtime
  on a cigarette

  AND YOU'RE REPLACED!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Пет 01 Мар 2013, 16:49

  И така ти викам, не е на арно, и то шо викаш, абе шо да ти кажам, то је брат...от ко умре Арафат не ја бива работата во Палестина...  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: И така ти викам...

  Пишување by PantomimoS on Саб 02 Мар 2013, 17:39

  Седам во центарот, на центарот, на моите соништа, во една чудна хармонија
  до мене, Игор Џамбазов, ја пееме Диши длабоко...
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Саб 02 Мар 2013, 20:42

  Јел че бити рата куме?

  Малку по малку доаѓа време за транзиционата олигархија да замине со парите некаде...
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Сатан Панонски on Саб 02 Мар 2013, 20:58

  И така ти викам, strange days have found us.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Нед 03 Мар 2013, 08:33

  Toecutter напиша:Јел че бити рата куме?

  Малку по малку доаѓа време за транзиционата олигархија да замине со парите некаде...

  Ја мислим да ипак... неко че мора остати да кречи стан, а неко мора да испари.

  Јеп, бит че... :D


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Сатан Панонски

  Male Мислења : 3551
  Местолокација : Kumanovo =]
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Сатан Панонски on Нед 03 Мар 2013, 15:40

  Now it's all designed
  To blow our minds
  But our minds won't really be blown
  Like the blow that'll getcha
  When you get your picture
  On the cover of the Rollin' Stone


  Dr.Hook, се права ствар.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Нед 03 Мар 2013, 16:44

  Toecutter напиша:Јел че бити рата куме?

  Малку по малку доаѓа време за транзиционата олигархија да замине со парите некаде...

  Дел од мене потајно се надева на граѓанска војна и/или бомбардирање од НАТО да се постигни некаков катарзис, да истечат отровите шо не нагризуваат..но од друга страна војната е ултимејт срање кое резонира долги години после нејзиното завршување.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Нед 03 Мар 2013, 17:33

  Во моментот кога изби голем сив џад помислив дека повторно се запалило нешто.Во тој момент бев карши ГТЦ чекав 50 накај дома.И еден дебил тоа го сликаше за да го покаже на пријатеља.
  Смешно, добро интересно, по право ај занимљиво е тоа што и јас помислив дека се спрема војна.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: И така ти викам...

  Пишување by PantomimoS on Нед 03 Мар 2013, 17:36

  War is over...if you want it.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Нед 03 Мар 2013, 20:57

  Многу е извесно дека....биче рата.
  Поради потребата на олигархијата да се евакуира од `библиската земја` или ако сметаат дека има уште материјал за грабеж да им дадат занимација на робовите уште една декада.
  А и после евентуалната војна, платата ќе е 150 евра и главен муабет меѓу младата популација ќе е за бекство од оазата на домољубието.
  Катарзата е неможна на балканот, до сега требаше да е рајата во состојба на Нирвана, после неколку милиони мртви и сакати.
  Само ќе има рециклирање на одамна рециклираните срања на колективниот идентитет, можеби со поголем интензитет.

  Не знам само како ќе обезбедат топовско месо, кај хунзите барем.
  Кај шиптарите секогаш ќе има доволно потрошен материјал, бидејќи се работи за групација на хомо-сапиенси кои во светски рамки тешко да имаат конкуренција кога е во прашање премостувањето на индивидуалниот идентитет со оној масовниот, држење во една идентификациска матрица која е закотвена некаде во средновековието, површно модифицирана преку играчките кои се раширија по светот благодарение на одлуките на некој конгрес на Цека на Ка-пе Чајна и другарот Денг Сиао Пинннггггггг... пинг lol...

  И така ви викам...таквата масовна идентификација, без разлика дали е алахуакбарска или двоглавоорелска засилена со сегрегацијата во образованието и новите медиуми на шиптарски се гарант за обезбедување нови и нови пратки свежи лежеви на некое идно бојно поле.

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Пон 04 Мар 2013, 09:51

  Toecutter напиша:Многу е извесно дека....биче рата.
  Поради потребата на олигархијата да се евакуира од `библиската земја` или ако сметаат дека има уште материјал за грабеж да им дадат занимација на робовите уште една декада.
  А и после евентуалната војна, платата ќе е 150 евра и главен муабет меѓу младата популација ќе е за бекство од оазата на домољубието.
  Катарзата е неможна на балканот, до сега требаше да е рајата во состојба на Нирвана, после неколку милиони мртви и сакати.
  Само ќе има рециклирање на одамна рециклираните срања на колективниот идентитет, можеби со поголем интензитет.

  Не знам само како ќе обезбедат топовско месо, кај хунзите барем.
  Кај шиптарите секогаш ќе има доволно потрошен материјал, бидејќи се работи за групација на хомо-сапиенси кои во светски рамки тешко да имаат конкуренција кога е во прашање премостувањето на индивидуалниот идентитет со оној масовниот, држење во една идентификациска матрица која е закотвена некаде во средновековието, површно модифицирана преку играчките кои се раширија по светот благодарение на одлуките на некој конгрес на Цека на Ка-пе Чајна и другарот Денг Сиао Пинннггггггг... пинг lol...

  И така ви викам...таквата масовна идентификација, без разлика дали е алахуакбарска или двоглавоорелска засилена со сегрегацијата во образованието и новите медиуми на шиптарски се гарант за обезбедување нови и нови пратки свежи лежеви на некое идно бојно поле.


  На овие простори секогаш има простор за националистички срања, то е балкански трејдмарк-комплекс, него мене ми беше муабетот за поинаков катарзис, нешто како риалити чек. Да се изостри малце перцепцијата околу еманципации на ѓејој, животни, жени, форуми, андроид апликации итн. Во услови на војна сета енергија вложена во непотребни, наметнати потреби ќе се пренасочи во survival mode, a после тоа здравје во поконструктивни работи.Ќе има морални пиздарии, но ќе има и социјални херои.Едноставно ќе се имаме прилика да се сетиме на лицето и опачината на чоекот во својата најрафинирана состојба.War is like someone push the restart button of values.

  Ама цената е превисока, а рецидивот да се навратиме на bot-mode е речиси потполно сигурен. Бидејќи сите хипстерско-либерални активности се обавуваат заради некаков ескапизам. Од себе, због роџака из села, комшијата стечаец.Во атомизирано општество каде индивидуализмот е догматски императив, емпатијата постои само за лични поени. Поради тоа во некое post-war македонско сценарио поверојатно ќе биде меѓучовечкиот јаз да се продлабочи и да се радикализира отколку работите да се исправат. Колатералната штета биче узалуд.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Robby on Пон 04 Мар 2013, 15:06

  шо ден ќе беше.. целиот го предремав
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Вто 05 Мар 2013, 01:00

  Госпо носи МакЏинс напиша:
  Toecutter напиша:Многу е извесно дека....биче рата.
  Поради потребата на олигархијата да се евакуира од `библиската земја` или ако сметаат дека има уште материјал за грабеж да им дадат занимација на робовите уште една декада.
  А и после евентуалната војна, платата ќе е 150 евра и главен муабет меѓу младата популација ќе е за бекство од оазата на домољубието.
  Катарзата е неможна на балканот, до сега требаше да е рајата во состојба на Нирвана, после неколку милиони мртви и сакати.
  Само ќе има рециклирање на одамна рециклираните срања на колективниот идентитет, можеби со поголем интензитет.

  Не знам само како ќе обезбедат топовско месо, кај хунзите барем.
  Кај шиптарите секогаш ќе има доволно потрошен материјал, бидејќи се работи за групација на хомо-сапиенси кои во светски рамки тешко да имаат конкуренција кога е во прашање премостувањето на индивидуалниот идентитет со оној масовниот, држење во една идентификациска матрица која е закотвена некаде во средновековието, површно модифицирана преку играчките кои се раширија по светот благодарение на одлуките на некој конгрес на Цека на Ка-пе Чајна и другарот Денг Сиао Пинннггггггг... пинг lol...

  И така ви викам...таквата масовна идентификација, без разлика дали е алахуакбарска или двоглавоорелска засилена со сегрегацијата во образованието и новите медиуми на шиптарски се гарант за обезбедување нови и нови пратки свежи лежеви на некое идно бојно поле.


  На овие простори секогаш има простор за националистички срања, то е балкански трејдмарк-комплекс, него мене ми беше муабетот за поинаков катарзис, нешто како риалити чек. Да се изостри малце перцепцијата околу еманципации на ѓејој, животни, жени, форуми, андроид апликации итн. Во услови на војна сета енергија вложена во непотребни, наметнати потреби ќе се пренасочи во survival mode, a после тоа здравје во поконструктивни работи.Ќе има морални пиздарии, но ќе има и социјални херои.Едноставно ќе се имаме прилика да се сетиме на лицето и опачината на чоекот во својата најрафинирана состојба.War is like someone push the restart button of values.

  Ама цената е превисока, а рецидивот да се навратиме на bot-mode е речиси потполно сигурен. Бидејќи сите хипстерско-либерални активности се обавуваат заради некаков ескапизам. Од себе, због роџака из села, комшијата стечаец.Во атомизирано општество каде индивидуализмот е догматски императив, емпатијата постои само за лични поени. Поради тоа во некое post-war македонско сценарио поверојатно ќе биде меѓучовечкиот јаз да се продлабочи и да се радикализира отколку работите да се исправат. Колатералната штета биче узалуд.

  Можноста за катарза кај одреден дел од популацијата постои, но тука се поставува прашањето за видот на војната. All out war каде би стапил на сцена сарвајвл мод е едно, но low intensity conflict со шиптарска паравојска vs. каква таква профи армија и спец-полиција би бил премногу слаб за да предизвика сомнежи кај рајата.

  И на нецели 10км воздушна линија од некое воено дејствие ќе седат хипстери, деца на транзициски олигарси, заштитници на правата на комарците, ѓејој и партиски ботови, домољубни дебили за кои и две стотки за пиво не се проблем...
  Па и три стотки.

  Тоа е бизарноста на таквиот вид војни, некаде се пука и умира а малку понатаму социјалниот мозаик и секојдневната динамика си остануваат 99% исти како и во мирновременски услови. (С.Ирска, Колумбија, Малезија...)
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Вто 05 Мар 2013, 16:10

  1.3 Коеф. за „ја сам се био - испарио а Кики је остао да кречи стан“ сценарио.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Вто 05 Мар 2013, 16:22

  ПИЕС:

  Welcome back, Johnny Štulić


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Robby on Вто 05 Мар 2013, 16:41

  led zeppelin- over the hills and far away
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Robby on Вто 05 Мар 2013, 18:25

  згрешка, наместо во моментот слушам тука сум пишал
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Вто 05 Мар 2013, 19:39

  New Primitives напиша:1.3 Коеф. за „ја сам се био - испарио а Кики је остао да кречи стан“ сценарио.

  За разлика од Босна, во случајов би требало да се двајца а и тие двајца заедно никогаш не праеле дернеци.
  Останува лудиот и смел лавеж...док једну ноч... :)
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Вто 05 Мар 2013, 20:35  http://www.kgw.com/news/local/Wash-reps-email-drawing-ire-from-bike-community-194553321.html

  `Уште на воздухоф да клает порез!`

  Данок на спални соби (!??) стапува на сцена за некој месец во УК.

  http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/familys-outrage-at-bedroom-tax-on-severely-1558256

  Шта би човјек без љубави државе радио? Шта?
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Сре 06 Мар 2013, 22:27

  Real Madrid, Real Madrid, they've got my heart!


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Чет 07 Мар 2013, 01:58

  Freaks and geeks come out and play.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Чет 07 Мар 2013, 11:29

  Blast off !!


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Чет 07 Мар 2013, 19:07

  If I had a million dollars
  I'd buy me a Nazi
  tie a flag to his eyes
  and tell him to fuck you.  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Чет 07 Мар 2013, 20:29

  http://fullcomment.nationalpost.com/2013/03/07/who-really-killed-hugo-chavez/

  `Тивките` атентати се враќаат во мода во ЦИА.
  Од друга страна ако Чавез останеше на власт уште некоја година тоа ќе повлечеше воена интервенција за `демократизација` на Венецуела, веројатно преку фолс флег војна со америчката марионета Колумбија. Имаше пред некоја година гранични судари.

  Сега `преродбата` ќе се изврши со помалку жртви.
  Во земјата со најголеми светски резерви на нафта.

  А ова значи и тежок удар за Кастро bros.
  Нема повеќе нафта беспари...

  Sponsored content

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пон 19 Фед 2018, 10:40