Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  И така ти викам...

  Share
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Пон 22 Апр 2013, 20:17

  Виртуелната проституција goes worldwide.

  http://www.veteranstoday.com/2012/12/09/scamsters-spies-and-trolls-an-internet-story/
  http://www.foxnews.com/tech/2010/10/13/government-spying-social-networks/
  http://www.wired.com/dangerroom/2008/03/report-recruit/

  На блогот на Израели дифенс форс (ИДФ-Израелската армија) отворено регрутираат тролови, кодоши (а.к.а `information gatherers`), ширачи на дезинформации, сеачи на страв, параноја,конфузија и апатија.
  Дури има и виртуелни `чинови` за нет-троловите.

  http://www.idfblog.com/2012/07/02/idf-ranks-become-the-ultimate-virtual-soldier/
  http://www.idfblog.com/idf-ranks-game/#  avatar
  the_Stranger

  Male Мислења : 59
  Зачленет на : 2011-03-08

  Re: И така ти викам...

  Пишување by the_Stranger on Пон 22 Апр 2013, 20:31

  Гуру Сизиф напиша:
  the_Stranger напиша:Читајќи, т.е. подготвувајќи се за пишување на истражувачка работа за еден предмет на факултет налетав на интересна информација, најверојатно доволно вредна за овде да напишам нешто после којзнае колку време.

  Првиот морфолошкосинтаксички анотиран текст на макеонски јазик е романот 1984 од Џорџ Орвел. Ова е направено во рамките на заеднички проект на Природно-математичкиот факултет од Скопје и некој факултет или институција од Словенија

  Името на професорот Кирил Темков да не е спомнато некаде?

  Не. Пишува само дека ова е направено во 2005-та година како дел од македонско-словенечки проект за анализа на јазични ресурси. Тимот од ПМФ бил предводен од страна на проф. Катерина Здравкова, сега професор на ФИНКИ. Станува збор за проект од областа на информатиката, еден од првите од таков тип во Македонија.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Вто 23 Апр 2013, 02:47

  Toecutter напиша:Виртуелната проституција goes worldwide.

  http://www.veteranstoday.com/2012/12/09/scamsters-spies-and-trolls-an-internet-story/
  http://www.foxnews.com/tech/2010/10/13/government-spying-social-networks/
  http://www.wired.com/dangerroom/2008/03/report-recruit/

  На блогот на Израели дифенс форс (ИДФ-Израелската армија) отворено регрутираат тролови, кодоши (а.к.а `information gatherers`), ширачи на дезинформации, сеачи на страв, параноја,конфузија и апатија.
  Дури има и виртуелни `чинови` за нет-троловите.

  http://www.idfblog.com/2012/07/02/idf-ranks-become-the-ultimate-virtual-soldier/
  http://www.idfblog.com/idf-ranks-game/#
  Нешто и не сум изненаден од информацијата.Од медиумскиот бум со радиото и покасно со телевизијата/комерцијалниот филм, владата на еден или друг начин субверзивно, а некогаш и ептен директно сервира информации заради некаков интерес. Интернетот comes along.
  Поголемиот дел од меѓуетничките тензии тука се раѓааt преку фејсбук акаунтите на платеници тролови за кои власта turns a blind eye.Во генерално полуписмена нација, каде интернетот е стигнат брзо после струјата и водоводот, инфо војната дава неверојатен плод. Имам колеги кои потекнуваат од хомогени етнички средини и заради сервираниот инфо мислат дека од другата страна на Вардар се дешаваат некои Looney Toons сценарија или дека ако трошиш кај нив спонзорираш нова 2001ва. Fear prevails. And sells.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Сре 24 Апр 2013, 13:26

  Наркокартелите претпоставувам лобираат кај републиканците да ја рекриминализираат травата за да остваруваат уште поголем профит на црниот пазар.Посебно картелите од северните краеви на МеХико каде кувањето метамфетамин,сечењето глави и растење гане се национален спорт.

  И сеа се наметнува конспираси прашањето..

  Како меѓународната заедница сеуште ја перцепира и третира како земја со суеверитет како бонбона?
  Чиапас на Југ, картелите на Север, а Мексико Сити e eколошка и демографска темпирана катастрофа.

  Од друга страна пак, Мексико се покажала како будала држава низ историјата. Во Прва Светска Војна од една страна се соочувашее со запатистите, а друга страна од војна во која не учествуваше.Само заради шо мудро го оддеба германскиот предлог за сојузништво the known Цимерманова телеграма.

  "We intend to begin on the first of February unrestricted submarine warfare. We shall endeavor in spite of this to keep the United States of America neutral. In the event of this not succeeding, we make Mexico a proposal of alliance on the following basis: make war together, make peace together, generous financial support and an understanding on our part that Mexico is to reconquer the lost territory in Texas, New Mexico, and Arizona. The settlement in detail is left to you. You will inform the President of the above most secretly as soon as the outbreak of war with the United States of America is certain and add the suggestion that he should, on his own initiative, invite Japan to immediate adherence and at the same time mediate between Japan and ourselves. Please call the President's attention to the fact that the ruthless employment of our submarines now offers the prospect of compelling England in a few months to make peace." Signed, ZIMMERMANN

  Крвава дипломатија, токсична политика, ненаситна економија.Оксиморони и вистини.После немало комитет 300, Илуминати, Дедо Мраз и живот на Марс..


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Сре 24 Апр 2013, 19:17

  Гуру Сизиф напиша:
  Toecutter напиша:Виртуелната проституција goes worldwide.

  http://www.veteranstoday.com/2012/12/09/scamsters-spies-and-trolls-an-internet-story/
  http://www.foxnews.com/tech/2010/10/13/government-spying-social-networks/
  http://www.wired.com/dangerroom/2008/03/report-recruit/

  На блогот на Израели дифенс форс (ИДФ-Израелската армија) отворено регрутираат тролови, кодоши (а.к.а `information gatherers`), ширачи на дезинформации, сеачи на страв, параноја,конфузија и апатија.
  Дури има и виртуелни `чинови` за нет-троловите.

  http://www.idfblog.com/2012/07/02/idf-ranks-become-the-ultimate-virtual-soldier/
  http://www.idfblog.com/idf-ranks-game/#
  Нешто и не сум изненаден од информацијата.Од медиумскиот бум со радиото и покасно со телевизијата/комерцијалниот филм, владата на еден или друг начин субверзивно, а некогаш и ептен директно сервира информации заради некаков интерес. Интернетот comes along.
  Поголемиот дел од меѓуетничките тензии тука се раѓааt преку фејсбук акаунтите на платеници тролови за кои власта turns a blind eye.Во генерално полуписмена нација, каде интернетот е стигнат брзо после струјата и водоводот, инфо војната дава неверојатен плод. Имам колеги кои потекнуваат од хомогени етнички средини и заради сервираниот инфо мислат дека од другата страна на Вардар се дешаваат некои Looney Toons сценарија или дека ако трошиш кај нив спонзорираш нова 2001ва. Fear prevails. And sells.

  И не е некое изненадување, освен можеби распростанетоста и количината на средства кои се трошат за вакви намени. Which means, internet matters, perhaps. Виртуелните `воини` на израелската армија , кој грев гревосан треба да е некој за да учестува во такво нешто. А ги има многу. Имав и еден познаник кој тролаше за ситна пара за нив.

  За разлика од радиото, печатот и тв-то каде независната мисла била многу полесна за контрола и секогаш била во вид на one way traffic (од медиумот кон корисникот) интернетот даде можност на широка раја интерактивно да учествува во дебати, активизми, генерирање нешто (муабетот за сајленс од погоре), фолијашите успеваат сериозно да ги нагризат официјалните верзии и процентот на раја која верува во нив и слично. Off-the grid заедницата на запад е можеби најдобар пример за позитивна употреба на нетот.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Сре 24 Апр 2013, 19:25

  http://www.guardian.co.uk/world/2013/apr/24/bangladesh-building-collapse-kills-garment-workers

  Некрофилската природа на капитализмот strikes again. And again and again and again and again. And then...again. In all it`s glory.
  Во робовласничка фабрика (супстандардна привремена градба со сите нишани на minimize cost maximize profit евангелието на неолиберализмот) во Бангладеш (еден од главните центри на текстилни робови) во која имало околу 5.000 (!?) робови се случило она на кое предупредувале робовите последниве денови а тоа е дека се појавиле големи пукнатини и дека е можно да се деси она кое многупати се има дешавано таму. Газдите не биле заинтересирани да арчат пари за релокација.
  Досега биле идентификувани 76 леша, стотици раја се уште под урнатините така да лесно конечниот број на мртви може да е двојно поголем, најмалку 700 повредени.

  Нормално, веста нема да предизвика нешто посебно. Споредбено со целосветско внимание кое следи 3 леша во Бостон. Because bengali don`t rate.

  Важно да има 3 маици за 200 денари на пазар.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Чет 25 Апр 2013, 01:46

  Ponekadam mislim da je cela, ali bash cela pricha kurac.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Чет 25 Апр 2013, 19:04

  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Саб 27 Апр 2013, 20:30  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Пон 29 Апр 2013, 00:52  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Пон 29 Апр 2013, 01:21

  Ilejn напиша:

  Заради ова се распадна Југославија.

  -Бабо, бабо имаш ѓаќи шо не ти требаат?
  -Имам, чуму ти се внучко?
  -Ми требаат..по ОТП ќе прајме подобран. Да не имаш некои со чипка?
  -Имам.Шо ќе ти се со чипка?
  -Фешн бабо.ФЕШН! камшикување

  Онака билдаш стомачни 2 години, пушташ опасен мустак, џигерици, го прајш црвениот стокец кабриолет, ја облекваш мајцава и крстариш на Јадранска магистрала со ветрот уз лице и Љепа Брена на радио.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Вто 30 Апр 2013, 16:04

  Constantinople


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Сре 01 Мај 2013, 22:43

  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Чет 02 Мај 2013, 17:00

  Toecutter напиша:http://www.guardian.co.uk/world/2013/apr/24/bangladesh-building-collapse-kills-garment-workers

  Некрофилската природа на капитализмот strikes again. And again and again and again and again. And then...again. In all it`s glory.
  Во робовласничка фабрика (супстандардна привремена градба со сите нишани на minimize cost maximize profit евангелието на неолиберализмот) во Бангладеш (еден од главните центри на текстилни робови) во која имало околу 5.000 (!?) робови се случило она на кое предупредувале робовите последниве денови а тоа е дека се појавиле големи пукнатини и дека е можно да се деси она кое многупати се има дешавано таму. Газдите не биле заинтересирани да арчат пари за релокација.
  Досега биле идентификувани 76 леша, стотици раја се уште под урнатините така да лесно конечниот број на мртви може да е двојно поголем, најмалку 700 повредени.

  Нормално, веста нема да предизвика нешто посебно. Споредбено со целосветско внимание кое следи 3 леша во Бостон. Because bengali don`t rate.

  Важно да има 3 маици за 200 денари на пазар.

  http://www.huffingtonpost.com/2013/05/02/bangladesh-death-toll-rises-to-430_n_3199568.html
  http://www.guardian.co.uk/world/video/2013/may/01/dhaka-may-day-protests-factory-collapse-video

  Досега 433 идентификувани леша, 149 сеуште под урнатините и над 2.500 повредени.
  Машината е гладна и треба постојано да се храни со човечки тела и души.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Саб 04 Мај 2013, 20:09

  Toecutter напиша:
  Toecutter напиша:http://www.guardian.co.uk/world/2013/apr/24/bangladesh-building-collapse-kills-garment-workers

  Некрофилската природа на капитализмот strikes again. And again and again and again and again. And then...again. In all it`s glory.
  Во робовласничка фабрика (супстандардна привремена градба со сите нишани на minimize cost maximize profit евангелието на неолиберализмот) во Бангладеш (еден од главните центри на текстилни робови) во која имало околу 5.000 (!?) робови се случило она на кое предупредувале робовите последниве денови а тоа е дека се појавиле големи пукнатини и дека е можно да се деси она кое многупати се има дешавано таму. Газдите не биле заинтересирани да арчат пари за релокација.
  Досега биле идентификувани 76 леша, стотици раја се уште под урнатините така да лесно конечниот број на мртви може да е двојно поголем, најмалку 700 повредени.

  Нормално, веста нема да предизвика нешто посебно. Споредбено со целосветско внимание кое следи 3 леша во Бостон. Because bengali don`t rate.

  Важно да има 3 маици за 200 денари на пазар.

  http://www.huffingtonpost.com/2013/05/02/bangladesh-death-toll-rises-to-430_n_3199568.html
  http://www.guardian.co.uk/world/video/2013/may/01/dhaka-may-day-protests-factory-collapse-video

  Досега 433 идентификувани леша, 149 сеуште под урнатините и над 2.500 повредени.
  Машината е гладна и треба постојано да се храни со човечки тела и души.

  http://www.guardian.co.uk/world/2013/may/04/bangladesh-factory-collapse-owners-gun

  551 леш and counting...

  Meanwhile in Bangladeshi`s euro-counterparts :

  http://faktor.mk/archives/45830?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=protest-na-rudarite-od-sasa-poradi-zaginatite-rudari
  http://maxim.mk/nesrekja-vo-%E2%80%9Esasa%E2%80%9C-povredeni-trojca-rudari

  Daily mystery :

  Ако смртта, инвалидноста или трајните последици по здравје не се доволни за оние кои се засегнати од такви ситуации да доведат нешто во прашање...што е доволно?
  Можеби се надеваат дека ќе се збогатат еден ден? Или дека нивните робовски потомци ќе станат капиталисти и ќе ебат други робови? А можеби е сепак само религиозната надеж за подобар живот на оној свет?
  Која психолошка позадина е во прашање за да некој оди 600м под земја за да копа за газдата или како во кланицата погоре, да `рмба цел ден во фабрика за која знае дека може да се сруши во секој момент.

  Востание, побуна, револуција, демонстрации, w/e со кое би се дошло до некакви промени се работи во кои робот има помали шанси да загине или да биде ранет отколку на работно место. Статистиката е на негова страна

  За капиталистот барем е јасно.
  Работи го робот до смрт, како остарено магаре, силувај го, еби го, прави му што сакаш - само не му ги чепкај замислените другарчиња.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Саб 04 Мај 2013, 21:03

  Недеља кад је отишо Хасе...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Нед 05 Мај 2013, 17:15

  I sad cekas Uskrs sa Satanom


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Нед 05 Мај 2013, 21:17

  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac
  I will not hide the teacher's prozac


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Пон 06 Мај 2013, 19:46

  Back to the Skopje groove.

  *

  Несподелена среќа equals споделена тага.

  *

  In is out and six is nine

  *

  Hector was a Viking prince


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Вто 07 Мај 2013, 19:20

  http://www.huffingtonpost.ca/2013/05/07/bangladesh-building-collapse_n_3227353.html

  The Bangladesh sweatshop massacre.
  705 dead, 3.000+ injured.
  There were wars with less casualties.
  Stay Tuned.

  Punchline :

  The workers, many who made little more than the national minimum wage of about $38 per month, are demanding at least four months in salary. The workers had set Tuesday as the deadline for the payment of wages and other benefits.

  Плата 38 долари месечно, со закаснение од неколку месеци.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: И така ти викам...

  Пишување by prozaque on Сре 08 Мај 2013, 20:02

  What we've got here is a failure to communicate...


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Сре 08 Мај 2013, 20:07

  Some men you just can't reach ...


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Сре 08 Мај 2013, 20:12

  НЕМИСЕУЧИ!!МИСЕПИЕИМИСЕЛУМПУВА!


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: И така ти викам...

  Пишување by PantomimoS on Сре 08 Мај 2013, 23:53

  ^ Same here.

  Интелигенција. Ачковска. ми се дреми
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Чет 09 Мај 2013, 01:44

  ^Say no more.


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.

  Sponsored content

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:38