Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  И така ти викам...

  Share
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Саб 12 Jул 2014, 13:54

  Мистерија е зошто постои анимозитет меѓу хунзите и шиптарите. Толку се комплементарни што не би можеле да егзистираат во поинаков контекст. Не можат едни без други. Едните им даваат на другите смисол за постоење и обратно.
  Коруптивни полуписмени бескичмењаци од едната страна и племенски насилни примитивци од другата страна. Историјата и географијата се погрижиле овие две бесцелни групации да живеат едни до други, а да не се свесни колку не можат да функционираат поинаку.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Саб 12 Jул 2014, 15:19

  Nobody's fault but mine.

  Forgive me, Lord.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Саб 12 Jул 2014, 16:13

  http://time.com/2978302/tommy-ramone-ramones-dies/

  Последниот Ramone се упокоил вчера :( 
  RIP.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Саб 12 Jул 2014, 18:58

  Нека му е лесна земја. Направи историја чоекот. Д ориџнл Рамон.

  Него, Toecutter, не знам дали го знајш, и дали сум го споделил ова со тебе, ама еве на муабетот
  https://www.youtube.com/watch?v=OpEf2uzXunc


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Нед 13 Jул 2014, 16:45

  Wasted time.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Нед 13 Jул 2014, 20:16

  You're still fucking peasants as far as I can see.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Пон 14 Jул 2014, 01:11

  Batty напиша:Нека му е лесна земја. Направи историја чоекот. Д ориџнл Рамон.

  Него, Toecutter, не знам дали го знајш, и дали сум го споделил ова со тебе, ама еве на муабетот
  https://www.youtube.com/watch?v=OpEf2uzXunc

  :)
  Не го имам слушано ова, ама Џело е прав приповједач :) а вика дека веројатно ни џело нема да бил џело ако не постоел џои. Which makes sense. 

  Кога сме кај музиката и соодветните мистерии, овој пат во шеесетите и напливот на хипи и слични влијанија кои почнале да еманираат од Калифорнија наоколу по светот, еден лик се обидел да ја открие причината. Прилично добар муабет, само што е во мп-3 и трае еден сат, ама е јак муабет.

  http://www.filedropper.com/rir-140625-davidmcgowan-hr1-low

  7,5 мб е само.

  Него, свецково? Добро почна, закочи малку а на крај многу слабо...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Вто 15 Jул 2014, 12:03

  Toecutter напиша:
  Batty напиша:Нека му е лесна земја. Направи историја чоекот. Д ориџнл Рамон.

  Него, Toecutter, не знам дали го знајш, и дали сум го споделил ова со тебе, ама еве на муабетот
  https://www.youtube.com/watch?v=OpEf2uzXunc

  :)
  Не го имам слушано ова, ама Џело е прав приповједач :) а вика дека веројатно ни џело нема да бил џело ако не постоел џои. Which makes sense. 

  Кога сме кај музиката и соодветните мистерии, овој пат во шеесетите и напливот на хипи и слични влијанија кои почнале да еманираат од Калифорнија наоколу по светот, еден лик се обидел да ја открие причината. Прилично добар муабет, само што е во мп-3 и трае еден сат, ама е јак муабет.

  http://www.filedropper.com/rir-140625-davidmcgowan-hr1-low

  7,5 мб е само.

  Него, свецково? Добро почна, закочи малку а на крај многу слабо...

  I'll give it a shot. :D

  Свецково, зажалив што го гледав искрено. Т.е. добар дел не гледав (како финалево на пример). Ке ми беше многу криво ако победеше Аргентина, по логика дека мразам провлекување до крај.
  Интересно е како сите што НЕ се провлекуваа, и што играа добар фудбал, заминаа во осминлофиналската историја. КОломбија на пример. Чиле, тамбиен. Колку бргу паѓаат во заборав, само ако не стигнат до крај. Ни за Коста Рика веќе никој не зборува. КО да не постоеле. 
  Сега се зборува само за ДОјчланд машинеријата (освен со Бразил, што покажаа друго?) и поразот на Бразил. 

  Слабо првенство, мноогу слабо. Освен почетокот, ко шо каа и сам.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Вто 15 Jул 2014, 21:35

  Аргентина, фудбалската репрезентација им е бизарен собир на дајвери, читери и водоземци, третина утакмица поминува во влечење, симулирање повреди, дегажмани од две минути и аути од минута. Уште не ми е јасно како завршија во финале.

  Немачка...како немачка, рационално и едноставно плус јак голман.

  Јас немав некој фаворит и ми текна на најрандом рандом екипата а тоа е Белгија, симпатични ми беа, само неискуство и тие ствари а против аргентина беше `пјесник који не верује у сопствене стихове` шо би рекол Неле, можеа да поминат ако имаа самодоверба ама психата...демек Меси ова она...

  А тоа е моментот кој е пресуден кај немачка, самодовербата, посебно одбраната, оној Боатенг со `Боби Мур` стартови точно на топка.

  Грција ако поминеше со Коста Рика на пенали ќе одеше до финале, вакво село без кучиња познато како СП одамна немало.

  Хоџсон по стапките на Мојс, само во репрезентативно издание, успеа да ги собори сите негативни рекорди :)

  Што бидна со Мојс? Имаше шпекулации дека ќе оди во Селтик, за среќа false alarm, никој не го сака Дајви  
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Чет 17 Jул 2014, 21:48

  Пред неколку дена замина последниот Рамон а во тоа време беше и годишнина од заминувањето на Малколм Овен во 1980, фронтменот на Рутси, бендот кој никогаш нема да биде споменуван во ист контекст со Пиштолите, Клеш, Рамонс или Стуџис само затоа што Малколм замина прерано. Две и пол години од првите демо снимки. Од иста причина од која замина и Сид = хорс. А потоа зомбифицираните остатоци на бендот свиреле наваму натаму во обид да го оживеат она што не можело да се оживее. Енергијата, харизмата и едноставноста не влегуваат од клупа. Никогаш.
  А медиумите во тоа време биле сеуште во потрага по детали од сеуште тазе суицидот на Иан Кертис така да ова заминување поминало скоро неприметно.

  Есенција на панк-рокот заедно со сценските настапи, без вообичаените визуелни изрази на бунт и револт присутни кај другите легендарни панк-рокери, Рутси делуваат како некој да ги собрал од чекање пред продавница и да им кажал `сега ќе пеете на сцена`.

  Симпатичниот израз `Лоботомија` и учесталоста со која го користам е нивна заслуга. 

  R.I.P.

  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Пет 18 Jул 2014, 03:10

  Кога сме на тема умирачки, си замина еден лик кој беше нашироко расправан на форумов и надвор од него, иако во глобални рамки остана анонимус, изгубен глас во морето на медиокритетот, чудна појава во својата средина, сензибилен на некој бизарен начин ако се има во предвид неговото минато.

  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2605429/9-11-conspiracy-theorist-investigative-journalist-Michael-Ruppert-commits-suicide.html

  Мајкл Руперт, најголемиот пропонент на пик оил теоријата после Кинг Хабард си го одзел животот. Needles to say, веднаш се појавија мислења дека бил убиен, но кој би знаел...
  Солзите во Collapse и муабетот на крајот на документарецот можеби содржеа никулец на ваков трагичен расплет.
  Во секој случај една од пооригиналните појави во последнава деценија.
  They are all going away for some reason...
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Пет 18 Jул 2014, 14:38

  леле ц ц ц


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Пет 18 Jул 2014, 20:51

  A boy wearing an earring, that rebellious in a conformist sort of way.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Пон 21 Jул 2014, 20:50

  Што е подомоугодно? Узо или мастика? Грчка или шопска? Дали границата меѓу домољубие и предафство е толку тенка?  Daily mistery : Како скупина на тотални музички аматери и почетници го создала еден од најзначајните музички албуми уште од времето кога некој абориџин во аутбекот почнал да свири на диџериду до денес?

  Секако се работи за Невермајнд д болокс.
  Можеби затоа што покажа дека you don`t have to be the weatherman to know that the wind is blowing. DIY бесмртност.

  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Чет 31 Jул 2014, 19:28

  Читаво стољече од Великог рата, као да је било јуче :)
  Сто година од Великога рата а репови се још вуку. 
  Рат свих ратова, онај други је био само наставак. Неко је реко да људи који не уче из прошлости  
  понављају срања у будучности а како видим нико ништа није схватио.

  Други рат је славнији, фотогеничнији. Ко зна зашто. 
  У првом су били Лоренс из Арабије, Црвени Барон, Жорж `стари Шарл` Гинемер, дебела Берта и Мата Хари, било је срањa у  
  Скагераку, и сјајна ратна поезија изникла из прљавштине блатњавих ровова...

  Јебеш Велики рат, пре дваес` година су се клали усташе, четници и балије. А сада се исто срање  
  дешава мало источније, али оно исто.

  Папуа Нова Гвинеја је била Немачка колонија пре рата. Кајзерин. Где би им био крај да су остали под  
  немцима :)

  Прошле године је умро задњи ратни ветеран великог рата, неки пилот из британског морнаричког  
  зракопловства, имао је као 115 година и летио је код наведеног срања у Скагераку, по тонажи највече  
  битке у поморској повијести и будучности.
  They never stopped and asked `is it all going to happen again` Siegfried old mate.
  They did all forget...
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Вто 05 Aвг 2014, 23:45

  The hours, they bring me pain.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Нед 10 Aвг 2014, 22:58

  I'll never say goodbye.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Batty on Вто 12 Aвг 2014, 15:32

  „Jednog dana nema me da nikada ne dođem
  Prijatelje koje znam nepoznajem kad prođem
  Kao da me nikada na svijetu nije bilo...“


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Саб 16 Aвг 2014, 20:59

  Масакр у Вевчанима !

  Се појави муабет дека убицата го најавувал делото. Ама ете бил хунза и не бил сфатен сериозно. Пошто хунзите се арна раја нели, на мрава не газат.
  Да беше шиптар веројатно ќе бил сфатен посериозно, шо ти е значи државата на хунзите, ако не си качак треба во службен весник да објавиш дека планираш масакр за да ти го одземат оружјето кое го поседуваш.

  И што? Ништо...нече бити рата, нема протести, нема медиумски циркус, нема контра-протести, нема виртуелни `војни`, нема галама на невладини... нема ништо. Пошто манијакот е `нивен`. Не е од оние...туѓите. А и смртта на млади луѓе некако полесно се перцепира ако убицата е од `своето` стадо...

  Секако, за да собере храброст и да ги оствари заканите, манијакот прибегнал кон алкохол. Ама пошто алкохолот (етанолот) не е дрога во умот на законодавецот и смртта не е баш смрт во умот на колективната припадност - не е важно. Софтвер глич.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Пон 18 Aвг 2014, 21:35

  I'll never say goodbye.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Чет 28 Aвг 2014, 00:20

  Somebody reach out and save me.
  avatar
  Toecutter

  Male Мислења : 1061
  Зачленет на : 2010-07-13

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Toecutter on Чет 28 Aвг 2014, 16:49

  Дали географијата има најголем удел во развојот на сите социјални, општествени и економски ситуации? Ако е така (а најверојатно е) тогаш застарениот поим `судбина` треба да се врати на сцена, сосема неочекувано иако без религиски конотации овојпат.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Kelso on Сре 14 Јан 2015, 13:30

  Welcome back 2010!

  Sponsored content

  Re: И така ти викам...

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:39