Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Хаику поезија

  Share
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Чет 01 Окт 2009, 21:46

  prozaque напиша:Она што го нашишаа Клеа и Алајв не е хаику..Клеа поради тоа што не е запазена стиховната формулација 5-7-5 а кај Алајв поради тоа што повеќе хаику строфи се во една песна...што не е правилно..

  прозак знам .. само ке ги оставам да послужат како пример и нема да ги едитирам.. на претходната страна со црвени букви убаво објаснив како треба да се пишува еве ке кажам уште еднаш

  значи хаику се пишува само во една строфа.. 3 стиха и тоа прв стих 5 слога, втор стих 7 слога, трет стих 5 слога...

  во иднина ке ве замолам да се придржувате кон оваа шема.. исто така доколку не е така ке ги едитирам вашите песни и ке ги третирам како оф топик со цел да не се изгуби смислата на темава.. ви благодарам .
  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Клеа on Пет 02 Окт 2009, 09:59

  Хихихи не ме бидува за хаику :hahasto: ајде оставам за оние кои се добри во тоа...
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Пет 02 Окт 2009, 10:04

  Обично утро
  птиците изгубени
  во хаос плачат.

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Рокси on Пет 09 Окт 2009, 18:49

  Таа гризе одвнатре
  Ладнокрвноста
  Како циста во црева
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Саб 10 Окт 2009, 09:30

  Рокси добро е само што конструкцијата некако не е запазена 5-7-5...
  __________________________________________________________

  1.

  Чекори мракот
  тивко иде заборав,
  листот пожолте.
  ___________________

  2.

  Непознат порој
  скриен чека в зори,
  далеку си ти.
  ___________________

  3.

  Замислен одрон
  скита сам во душата,
  утринска роса.

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Рокси on Саб 10 Окт 2009, 11:14

  Ау да, сега видов... ко ја смислував „песнава“ мислев дека требит да е 7-5-7... фала шо ме поправи =)))
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alive on Саб 10 Окт 2009, 20:41

  1.
  Агонијата
  ме гризе мене внатре,
  останав пак сам.

  2.
  Сомнеж има пак,
  во доцните часови,
  ти не сонуваш.

  3.
  Залудно сакам?
  Те молам, кажи ми ти.
  Има надеж ли?

  4.
  Каде ли си ти?
  Душа умира ноќва.
  Чувај спомени.

  5.
  Спомен остана.
  Мене веќе ме нема.
  Љубов остана.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Саб 10 Окт 2009, 20:45

  Колега, толку убаво напишано... :dada:
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alive on Саб 10 Окт 2009, 20:58

  Фала колега... ај сеа и ти нешто убо напишано...

  Пиши бе пиши,
  пиши не се мисли,
  ајде напиши.

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Рокси on Саб 10 Окт 2009, 21:13

  Рокси напиша:Таа гризе одвнатре
  Ладнокрвноста
  Како циста во црева

  Ај да ја попрам

  Ладнокрвноста
  како циста во црева
  гризе одвнатре.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Саб 10 Окт 2009, 23:15

  Ноќ без сонови
  јадам чипс и кулирам,
  надвор пее пес.

  :hahasto:
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Саб 10 Окт 2009, 23:45

  Хм... пробав на англиски да измислам нешто да видам како ќе изгледа.. sto

  1
  You are so quiet
  blue darkness is dying there,
  old moon in my eyes.
  ______________________

  2.
  One tear on my face
  but she looks so far from you,
  the time is stupid !!
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Вто 22 Дек 2009, 08:58

  Гледам темава ја фати зимски сон
  АЈ малце да ја разбудиме..
  _______________________________________  Заледени сни
  една искра што заспа-
  снегот го нема.
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alhemius on Пон 11 Јан 2010, 00:23

  Од трн до трн
  мајка ми ме роди
  во оној грм.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Пон 11 Јан 2010, 00:52

  Сронета солза,
  целовечерен немир
  наоколу тлее.

  ***


  Љубовта боли
  и ветрот исто тврди-
  тој е сведок наш.

  ***

  Нема листови,
  сакам да газам по нив-
  чевлите тажат.
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alhemius on Пон 11 Јан 2010, 00:58

  off topic

  изменет пост.од модераторот.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Пон 11 Јан 2010, 01:00

  Супер е Alhemius
  .. Продолжи да пишуваш...
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alhemius on Пон 11 Јан 2010, 01:14

  постот е изменет од модераторот ..

  off Topic
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Пон 11 Јан 2010, 01:19

  да, ги знам тие..

  Значи темава е стрикно за хаику поезија.. Такво нешто без ред и поетски слики немаме... Освен ако во темата Наша поезија е дозволен таков стил на пишување...
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alhemius on Пон 11 Јан 2010, 01:24

  па би било ок да се отвори и таква тема.Човек во еден здив да си истраска тоа во моментот што му иде на памет и да го претвори во песна,ако може така да се нарече...
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Пон 11 Јан 2010, 01:28

  Вистинскиот поет обично тоа шо сака со еден здив да го искаже е убаво спакуван спој од стихови, со импресивни поетски слики и изобилство на чувства што ќе придонесат кај читателот вистинско воодушевување..

  .. така да... пишувај што ти лежи на срце..
  .. и да не забегуваме со оф топици оти ќе не карат модераторите..
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alhemius on Пон 11 Јан 2010, 01:56

  Носов ми тече
  очиве сал ме печат -
  болен ќе да сум.


  Последната промена е направена од Alhemius на Пон 11 Јан 2010, 17:22. Мислењето е променето 2 пати. (Reason for editing : измрдување од шемата по која треба да се пишува..)
  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Клеа on Чет 14 Јан 2010, 16:15

  Еве пак јас
  хаику поезија мајката
  ми фали даска.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Саб 06 Фед 2010, 22:11

  Одам низ хаос
  врз цвеќето пак газам,
  вести со Латас.

  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Клеа on Вто 09 Фед 2010, 09:12

  Вресок.
  Астрален пат,визија.
  Времето исчезна.
  Буден.

  Sponsored content

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:11