Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Хаику поезија

  Share
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Саб 22 Ное 2008, 19:37

  :mad: кој е луд бе?!
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Нед 23 Ное 2008, 17:12

  не е хаикууууу.... :mad:
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Нед 23 Ное 2008, 21:49

  ќе ве замолам за поголема сериозност на темава, сепак ова е уметност, и на темава треба да се пишува хаику поезија и за хаику поезија.темата се грди со последниве 10 едитирани поста, кои се едитирани само поради несериозност.се надевам дека ова ќе се смени!

  од модераторот.

  Nikolovski

  Male Мислења : 1092
  Зачленет на : 2008-10-02

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Nikolovski on Нед 23 Ное 2008, 22:05

  Добро, кое е то мерило кое кажвит дали е некоја кратка строфа хаику или не?


  едитирано од модератор
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Хаику поезија

  Пишување by prozaque on Нед 23 Ное 2008, 22:57

  Kреативен блок
  Пет-шест чаши ракија
  И ке биди ок!


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Хаику поезија

  Пишување by prozaque on Нед 23 Ное 2008, 23:06

  Хаику стихот
  О, Дами и Господа
  е Субјективност.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Нед 23 Ное 2008, 23:47

  Nikolovski напиша:Добро, кое е то мерило кое кажвит дали е некоја кратка строфа хаику или не?


  едитирано од модератор

  ако си прочитал малку подобро, во првиот пост, што го има ставено шедоу, има објаснување за хаику поезијата и нејзината форма на пишување.
  значи, има три стиха, од кои првиот и третиот имаат по 5 слога, и 2риот има 7.
  можеш да се обидеш.
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Shadow on Пон 24 Ное 2008, 10:27

  да.. не мора да биде 5-7-5 но, најчесто е така
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Пон 24 Ное 2008, 10:52

  ок, да.ама сигурно не е 6-14-9-7 без никаков ред.
  avatar
  AHA-g-nocii

  Male Мислења : 202
  Местолокација : Cite du Piramides
  Зачленет на : 2008-11-09

  Re: Хаику поезија

  Пишување by AHA-g-nocii on Пон 24 Ное 2008, 16:18

  Мразам Хаику...дај нешо пожестоко...
  Дај ми Апострофа:

  Некогаш
  Ако си спомнеш
  Троа помисли дека
  Една песна ти посветив.
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Пон 24 Ное 2008, 16:21

  темава е за хаику.ако сакаш да пишуваш ваква поезија си имаш друга тема ва овој подфорум кај што можеш да ја ставиш својата поезија!
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Пон 24 Ное 2008, 16:30

  :mad: :mad: :mad:
  avatar
  AHA-g-nocii

  Male Мислења : 202
  Местолокација : Cite du Piramides
  Зачленет на : 2008-11-09

  Re: Хаику поезија

  Пишување by AHA-g-nocii on Пон 24 Ное 2008, 16:52

  тотално оф топик!!!!!!
  едитирано од модераторот
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Пон 24 Ное 2008, 17:33

  aha-g-nocii те молам биди малку поозбилен.ако имаш да кажеш нешто во врска со некоја тема кажи.ама си има одредена граница до кај е ок да идат работите.

  за сите:модераторите се тука за да ги едитираат сите непотребни постови, така да...нема да постигнете ништо ако пишете нешто оф топик и сл.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Хаику поезија

  Пишување by prozaque on Чет 27 Ное 2008, 23:10

  Teмата замре
  Ви снема ли мастило?
  Или хартија?


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by PantomimoS on Чет 27 Ное 2008, 23:41

  браво!

  снема идеја
  снема инспирација
  темата замре.
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Meri on Чет 27 Ное 2008, 23:49

  седам самата
  чекам да ме раздени
  ноќ е, темница


  прва ми е

  Nikolovski

  Male Мислења : 1092
  Зачленет на : 2008-10-02

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Nikolovski on Чет 27 Ное 2008, 23:51

  Овде пет слога 5
  натаму седум слога 7
  и овде пак пет 5


  Последната промена е направена од Nikolovski на Пет 28 Ное 2008, 00:24. Мислењето е променето 1 пати

  Nikolovski

  Male Мислења : 1092
  Зачленет на : 2008-10-02

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Nikolovski on Пет 28 Ное 2008, 00:24

  Никој со мене 5
  инат не мојт да терат 7
  зато молчи си 5
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Пет 28 Ное 2008, 00:32

  одам да спијам
  бидејки утре треба
  да станам рано
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Meri on Саб 29 Ное 2008, 22:42

  ајварот убав
  го јадам премногу јас
  лут сакам да е
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Нед 30 Ное 2008, 13:37

  закон :hahasto:
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Dirge on Нед 30 Ное 2008, 14:08

  Не сакам школо
  утре да видам зашто
  ке си умрам
  :nervoza: :nervoza: :nervoza: :nervoza: :nervoza: :nervoza: :nervoza:
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Хаику поезија

  Пишување by prozaque on Нед 30 Ное 2008, 14:23

  Хаикуто е
  Повеќе од правење
  Манџа од компир.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Нед 30 Ное 2008, 14:28

  и кога сме кај
  манџата од компири
  ич не ја сакам

  Sponsored content

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:16