Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Хаику поезија

  Share

  Nikolovski

  Male Мислења : 1092
  Зачленет на : 2008-10-02

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Nikolovski on Нед 30 Ное 2008, 14:30

  Кој со ѓаолот
  тикви садит ѓаолот
  му очи вадит
  avatar
  Meri
  Кафекуварица
  Кафекуварица

  Female Мислења : 5910
  Местолокација : Прилеп ебаго
  Зачленет на : 2008-10-13

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Meri on Нед 30 Ное 2008, 14:31

  како исто така надарена хаику поетеса...
  еве

  сакам домичка
  не ми се работи ич
  ми се одмара
  rock and roll rock and roll rock and roll

  Nikolovski

  Male Мислења : 1092
  Зачленет на : 2008-10-02

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Nikolovski on Нед 30 Ное 2008, 14:39

  Дали е ова
  хаику поезија?
  само јас си знам
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Хаику поезија

  Пишување by prozaque on Нед 30 Ное 2008, 14:40

  Идат ли идат
  Стиховите во ве-це
  Нема хартија.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Nikolovski

  Male Мислења : 1092
  Зачленет на : 2008-10-02

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Nikolovski on Нед 30 Ное 2008, 14:42

  Во ве це вода
  то е сега во мода
  хартијата не
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Хаику поезија

  Пишување by prozaque on Нед 30 Ное 2008, 15:05

  Е турбо фолкот
  Во хаику верзија
  Јајца скапани.

  Голем напор е
  Уметност во стихови
  Имате запек.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Вто 03 Мар 2009, 01:39

  замисли си ти
  те носат ветровите
  во јапонија
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alive on Вто 07 Апр 2009, 00:55

  Кога ја ќе се реша
  благо да јада
  ми требет 50 колачиња
  за на место да се заслада

  А мама пуста се мачи
  а јас на гла и се качиф
  неделата ме пушти до осум да шетам
  за плехот со колачи да не и го сметам...

  и успат јас да кажам
  конечно сватиф дека
  себеси не се лажам

  до стоттото мислење јас стигнав
  и себеси се надминав
  за само еден ден... rock and roll
  avatar
  Ѕвезда
  Круг
  Круг

  Мислења : 144
  Местолокација : Универзум
  Зачленет на : 2009-03-29

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Ѕвезда on Вто 07 Апр 2009, 03:06

  Незнам да пишувам Хаику поезија...ајде да пробам може да ми успее.

  Чекор пуст
  чекорите одекнуваат
  празна е ноќта.  Бездомници
  скитници лајат
  скитник сум и јас


  Лебдеам
  мека постела
  сонот ми доаѓа

  Ајде сега хаику поети кажете каде грешам?
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Хаику поезија

  Пишување by prozaque on Вто 07 Апр 2009, 16:46

  Структурата на стиховите треба да ти биди

  5 слога
  7 слога
  5 слога

  Нешто како

  Пишам хаику
  Ич не ми е гајле
  Сејљак еден грд.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Вто 07 Апр 2009, 17:28

  играм лото јас
  вртам и рулет често
  ке бидам богат
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alive on Вто 07 Апр 2009, 17:55

  Вчера се вклучив
  130 мислења за еден ден
  не сум нормален... :Д
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Вто 07 Апр 2009, 18:05

  модераторот сака да ве извести дека хаику мора да биде
  5 слога
  7 слога
  5 слога

  па во иднина придржувајте се кон оваа шема.. ова е тема која е во уметност. и се работи за поезија. и не е темава за испади.. секој пост кој ке биде офф тема ке биде едитиран .. позз
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by danna*shoe on Вто 07 Апр 2009, 18:12

  дали можеш ти
  да ми кажеш те сакам
  без да ми збориш?
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Вто 07 Апр 2009, 18:22

  те сакам тебе
  секој ден се повеке
  да не си слепа!
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by danna*shoe on Вто 07 Апр 2009, 18:32

  ако бев слепа
  немаше да ги видам
  пеперутките  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Хаику поезија

  Пишување by prozaque on Вто 07 Апр 2009, 19:41

  Еве го мојот циклус на хаику бладање на форумот, дегустирајте го добро, после слободно повратете.

  Солза, немир, бол
  Агонијата велат
  Прочистувала.

  О Илузијо
  Усни крвави стрвни
  Похота и жед.

  Наивниот кловн
  Со насмеано лице
  Умира тажен.

  Ѕвездите велат:
  Таurus и Аquarius
  Земја и Воздух.

  Пече ли рака
  Ако си држел пламен
  А сега пепел?

  Бладањето е
  само симптом површен
  болеста-долга


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Хаику поезија

  Пишување by balAlajkA on Сре 08 Апр 2009, 14:27

  Прозаку :? апсолутно совршено секоја чест секоја чест секоја чест секоја чест
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Alive on Чет 09 Апр 2009, 15:27

  Знај...

  Знај, јас те гледам
  Јас, јас те гледам тебе
  Да, те гледам тебе

  Знај, јас те мислам
  Јас, јас те мислам тебе
  Мислам на тебе

  Знај, не знам ништо
  Не знам ништо за мене
  Те сакам тебе.
  avatar
  Razzle Dazzle

  Male Мислења : 1
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2009-04-30

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Razzle Dazzle on Чет 30 Апр 2009, 15:47

  Љубов

  Ми велиш, душо
  само тебе те сакам
  ако де, супер.


  Последица од виц

  Ха ха ха хе хе
  Хи хи ху ху хе хе хе
  многу е смешно.


  Прашања

  Се прашувам јас
  кој си ти да прашуваш
  вакви прашања.


  Те сакам

  Те сакам многу
  па дали можам кажи
  да пишам вака?

  хаикуsto??
  :granade:
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Пет 24 Jул 2009, 00:50

  Поздрав за сите хаику љубители... Еве нешто од мене:

  Сонцето заглави
  помеѓу оградата.
  Зошто не виде
  кој ја
  истури прашината ?

  Стана. И замина.
  Пак ли спиеше
  со патиката под перница ?

  П.С. редот 5-7-5 не е запазен... ме интересира дали мора да се пишува по тој редослед? ...

  Однапред благодарам.. :)
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Phoenix on Пет 24 Jул 2009, 02:28

  да emotional .. ако пишуваш хаику придржувај се кон шемата со стиховите.. и се ке испадне совршено .. да се останато имаме тема наша поезија .

  пс. Добре дојде на форумов.,.

  и ти благодарам што првиот пост го потроши за поезија..

  поздрав и имај убав престој
  avatar
  Fantom
  Посвоен
  Посвоен

  Male Мислења : 130
  Местолокација : На старото место, кај кривото круфче.
  Зачленет на : 2008-10-19

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Fantom on Пет 24 Jул 2009, 04:36

  постот е едитиран бидејки не беше во контекс со темата..

  на истава страна има објаснување со црвени букви ..
  avatar
  Клеа
  Пирамида
  Пирамида

  Female Мислења : 1683
  Зачленет на : 2009-04-13

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Клеа on Пет 24 Jул 2009, 15:28

  Погледот заморен
  пак ќе одмарам
  нема дожд.

  Насобрана прашина
  мокар часовник
  телото отчукува.


  Брановити секавици
  денес празнина
  ги собрав погледите.
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Robby on Пет 24 Jул 2009, 15:32

  Клеа секоја чест.. Многу ми се допаѓа.. sega ke vidis

  Sponsored content

  Re: Хаику поезија

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:15