Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Омилени ликови од книги

  Share
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Омилени ликови од книги

  Пишување by PantomimoS on Пет 12 Дек 2008, 21:03

  па...насловот си кажува се.

  Nikolovski

  Male Мислења : 1092
  Зачленет на : 2008-10-02

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Nikolovski on Пет 12 Дек 2008, 21:46

  Тарас Буљба
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Batty on Саб 13 Дек 2008, 02:32

  Николовски знае најдобро. Том Соер е мојот идол од книгите. А право да ви кажам,настарост ја прочитав таа книга


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by PantomimoS on Саб 13 Дек 2008, 13:58

  и јас го обожавам том!ептен филм ми праеше книгата кога ја читав...на времето!
  мене ми е софија, од светот на софија.си се пронаѓам на моменти.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by prozaque on Саб 13 Дек 2008, 14:41

  Maртин Идн од романот Мартин Идн на Џек Лондон.Како шо поминва времето ми се чини дека се поќе и поќе одам по неговите стапки.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..
  avatar
  Bstar

  Male Мислења : 82
  Местолокација : Milky Way
  Зачленет на : 2008-10-11

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Bstar on Саб 27 Дек 2008, 20:43

  hmm. Siddharta

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Рокси on Саб 27 Дек 2008, 21:07

  Итака ме потсети на Хесе.... Златоуст ми е омилен лик
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Phoenix on Саб 27 Дек 2008, 21:11

  Бојан од истоимената книга.
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Bender on Саб 27 Дек 2008, 22:13

  Херкуле П. од Убиството во ориент експрес


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by balAlajkA on Пон 05 Јан 2009, 18:31

  Евгениј Онегин на Александар Пушкин, толку романтично изгубен лик, неговата приказна ми е за ум да не дозволам нештата да ми се лизнат од раце.

  Робинзон Крузо на Даниел Дефо, ја потврдува мојата теорија дека како човечки род им робуваме на навиките, комфорот и луксузите, а всушност сме само вид кој постои, а во неговиов случај и не се продолжува. Не ме бендисува само неговата преголема самобендисаност, дури напати и ме нервираше, ама книгава ја имам прочитано едно 50 пати најмалку си секогаш се карам со типов.Плус и тро хомо ми маваше едно време, ама то е друг муабет.

  Хајди од Јохана Шпири, своевремено книгава си изврши големо влијание.

  Отело на Шекспир, нема да кажам ништо шо не кажал Шекспир во ова уметничко дело. Брилијантен севременски лик
  avatar
  Воденичар

  Male Мислења : 72
  Зачленет на : 2009-01-06

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Воденичар on Пет 09 Јан 2009, 15:30

  Eрнест од "Железната Петица" на Џек Лондон
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by balAlajkA on Пет 09 Јан 2009, 15:31

  ај образложувајте зошто ви се омилени овие ликови

  Cinnamon*

  Female Мислења : 2194
  Зачленет на : 2009-03-09

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Cinnamon* on Чет 12 Мар 2009, 18:23

  Малиот Принц Антоан де Сент Егзипиери
  Балалајка дали има причина ликот да не ми е омилен? =DDD
  Ликот на Егзипиери кажва според мене многу нешта за кои за жал луѓето се слепи. Самата книга (шо всушност е лектира за IV одд) е нешто кое иако е напишано во "детски" стил, крие многу одговори меѓу редови.
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Bright on Чет 12 Мар 2009, 22:48

  Фадета - оо каков лик е претставен во неа! Трпеливост, истрајност, мудрост, чиста љубов..

  Жан Валжан
  - неверојатниот подем кој го постигнува во текот на неговиот живот и истрајноста заедно со надежта за подобро утро. Чесноста и добродушноста пред се.

  Ежен де Растињак
  - млад, изгубен и заслепен во париската лажна светлина. Снаоѓањето и амбицијата која го води да стане НЕШТО во тој замаглен свет од пари е доста интересна тема во романот.

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Рокси on Чет 12 Мар 2009, 22:49

  Овој третиов дан е од „Шагринска кожа“?
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Bright on Чет 12 Мар 2009, 22:52

  То е интересното кај Балзак.
  Ликот на Ежен Де Растињак најпрво го гради во -Чичко Горио- па после во -Шагринска кожа-
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Ивањушка on Чет 12 Мар 2009, 23:14

  balAlajkA напиша:Евгениј Онегин на Александар Пушкин, толку романтично изгубен лик, неговата приказна ми е за ум да не дозволам нештата да ми се лизнат од раце.
  ааааахххххх love(башка глумецот од филмот тоа на страна(snap out of it))
  и ликот на Татјана
  и целата приказна покрај ликовите,
  отсекогаш сум се соживувала сеедно дали со филмот или со книгата, сум си замислувала како мене ми се случува тоа што ним им се случува, и кога обожавам да си патам во љубовта love

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by UrizenIX on Пет 27 Мар 2009, 12:07

  Антуан Рокантен од романот "Тегобност" на Жан-Пол Сартр.

  Зошто баш тој? Па главен лик е. Се зезам. Го избрав него заради неговиот ум што го разјадува одвнатре, заради барањето причини и последици во животот кој не му е баш кој знае што, заради неговото чудно набљудување на луѓето и се околу него. Заради сето она што го прави различен, но сепак ист со сите тие луѓе околу него. Заради забеганоста на неговата мисла. Заради надежта која го тера да го види новото Утре. И нормално, заради една реченица која ме направи она што сум сега :

  "Јас веќе не сум слободен, не можам да го допрам она што го сакам."
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Phoenix on Нед 29 Мар 2009, 13:36

  UrizenIX напиша:Антуан Рокантен од романот "Тегобност" на Жан-Пол Сартр.

  Зошто баш тој? Па главен лик е. Се зезам. Го избрав него заради неговиот ум што го разјадува одвнатре, заради барањето причини и последици во животот кој не му е баш кој знае што, заради неговото чудно набљудување на луѓето и се околу него. Заради сето она што го прави различен, но сепак ист со сите тие луѓе околу него. Заради забеганоста на неговата мисла. Заради надежта која го тера да го види новото Утре. И нормално, заради една реченица која ме направи она што сум сега :

  "Јас веќе не сум слободен, не можам да го допрам она што го сакам."

  -Mojata misla , toa sum jas:ete zosto ne mozam da se zapram.Jas postojam zatoa shto mislam...i jas ne mozam da se vozdrzam da mislam.
  Duri i vo ovoj moment-toa e uzasno-ako postojam, toa e zatoa shto me opfakja uzas od postoenjetoJas sum toj, jas koj sakam da se izvlecam od nepostoenjeto kon koe se stremam:omrazata,odvratnosta, toa se samo nacini koi me pottiknuvaat da postojam, koi me zadlabocuvaat vo postoenjeto.Mislite se ragjaat zad mene, kako vrtoglavica, cuvstvuvam kako se ragjaat zad mojata glava...ako popushtam, kje izlezat napred, megju ocite,-a jas sekogash popushtam, mislata se debeli, me ispolnuva celiot i go obnovuva moeto postoenje.

  и кај мене остави длабока трага Сартр .. убав избор UrizenIX
  avatar
  SQUIER13

  Male Мислења : 243
  Зачленет на : 2009-03-16

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by SQUIER13 on Сре 08 Апр 2009, 18:03

  Рафе Клинче - Железниот светилник од Димитар талев - се најдов во него

  Ричард Трети - Шекспир ПРОСТО ГО ОБОЖАВАМ И САКАМ ДА СУМ КАКО НЕГО ,ама неможам
  avatar
  @n@

  Female Мислења : 165
  Местолокација : Д Дарк Сајд оф Д Мун
  Зачленет на : 2009-05-28

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by @n@ on Чет 28 Мај 2009, 22:49

  Хмм омилени ликови? у моментов најзакон ликови шо ми текнуваат се Фред и Џорџ од „Хари Потер“ хахаха...и Том Соер е ок.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Kelso on Чет 08 Окт 2009, 22:14

  @n@ напиша:Хмм омилени ликови? у моментов најзакон ликови шо ми текнуваат се Фред и Џорџ од „Хари Потер“ хахаха...и Том Соер е ок.

  Ееее Ано ти со тој Потер, хахах..


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Kelso on Пон 04 Јан 2010, 12:14

  Омилен лик - Хектор од Илијада. . .


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Alhemius

  Male Мислења : 1549
  Местолокација : Краснојарск
  Зачленет на : 2010-01-07

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Alhemius on Пон 11 Јан 2010, 18:43

  моите идоли од детството...
  Робинзон Крусо од истоимената и
  Џон Торнтон од Повикот на Дивината...
  avatar
  Necron

  Male Мислења : 11
  Зачленет на : 2010-02-09

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Necron on Вто 09 Фед 2010, 16:43

  Holden Caufield од Фаќачот во ржта. Ликот претставува симбол на непокор за мене и еден вид на бунт против општеството исполнето со ликови со маски, лажни утехи и без морални вредности

  Sponsored content

  Re: Омилени ликови од книги

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:14