Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  E-books

  Share
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  E-books

  Пишување by PantomimoS on Сре 17 Дек 2008, 20:28

  епа времево во коешто живееме ни нуди и виртуелни библиотеки.
  па, ако некој знае страни со книги или забелешки за книги, нека дава линкови.
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: E-books

  Пишување by Shadow on Чет 18 Дек 2008, 00:11

  баш сакав да ја ставам темава

  на нет нема баш некој избор на македонси, главносрпски и англиски.
  еве страна што многу ми се свиѓа, свашта ќе најдете:

  4shared.com/dir/2509758/d0a48f61/sharing.html
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: E-books

  Пишување by PantomimoS on Чет 18 Дек 2008, 00:45

  еј фала, супер!!!
  avatar
  Bstar

  Male Мислења : 82
  Местолокација : Milky Way
  Зачленет на : 2008-10-11

  Re: E-books

  Пишување by Bstar on Саб 27 Дек 2008, 20:41

  http://www.free-ebooks.net/

  pff. ima nekoi knigi=) ama kako ke gi chitate posle na kompjuter neznam:S ja ne mozam:D
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: E-books

  Пишување by Phoenix on Саб 27 Дек 2008, 20:42

  ке се обидеме фала сега ке видам што книги има и се надевам дека се на македонски . во иднина би те замолил да пишуваш на кирилива . фала ти многу
  avatar
  PantomimoS

  Female Мислења : 7718
  Зачленет на : 2008-09-24

  Re: E-books

  Пишување by PantomimoS on Саб 27 Дек 2008, 20:43

  многу е глупо што нема ниедна ваква македонска виртуелна библиотека...најдобро што може да се најдем на нет е на српски... :hmmm:
  avatar
  Bstar

  Male Мислења : 82
  Местолокација : Milky Way
  Зачленет на : 2008-10-11

  Re: E-books

  Пишување by Bstar on Саб 27 Дек 2008, 20:44

  ноуп=) се е инглиш=)
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: E-books

  Пишување by Phoenix on Саб 27 Дек 2008, 20:45

  неможам да читам на англиски еден краток текст од википедија камоли цела книга. лошо
  avatar
  Shadow
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ
  мици ᵀᴴᴱ ᴼᴿᴵᴳᴵᴻᴬᴸ

  Female Мислења : 1198
  Местолокација : Underworld
  Зачленет на : 2008-09-22

  Re: E-books

  Пишување by Shadow on Саб 27 Дек 2008, 21:19

  на страницата што ви ја дадов има македонски, ама многу мал избор, блаже конески, миладиновци, кочо рацин итн...

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: E-books

  Пишување by UrizenIX on Вто 03 Мар 2009, 14:30

  Сите страници се со англиски e-books... Надевам се нема да смета... Ако најдам на српски ќе бапнам.. Еве ви сега за сега две:
  1. http://www.sacred-texts.com
  2. http://www.hermetics.org

  И ај уште една за оние кои сакаат класични романи и поезии :
  3. http://www.gutenberg.org

  И еве уште една каде што има на македонски:

  4. http://www.blesok.com.mk и изберете македонски јазик( горе десно)

  Па читајте, разберете и пресудете! :))))
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: E-books

  Пишување by Dirge on Вто 03 Мар 2009, 17:36

  UrizenIX напиша:
  2. http://www.hermetics.org
  има интересни работи ваму :dada:

  еве еден линк каде има собрано голем број на раскази од Lovecraft

  http://gutenberg.net.au/ebooks06/0600031h.html#31

  уште една многу добра страна каде има квалитетен материјал за читање

  http://satanicsingles.com/library.jsp

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: E-books

  Пишување by UrizenIX on Вто 03 Мар 2009, 18:47

  Morbid напиша:
  UrizenIX напиша:
  2. http://www.hermetics.org
  има интересни работи ваму :dada:

  еве еден линк каде има собрано голем број на раскази од Lovecraft

  http://gutenberg.net.au/ebooks06/0600031h.html#31

  уште една многу добра страна каде има квалитетен материјал за читање

  http://satanicsingles.com/library.jsp

  Пола од книгите што ги пишува тука Unknown се официјални книги на A.A. и ги имам нешто на мкд... Книгите од Кроули, сите на мкд. Ловекрафт не го сакам од проста причина што несакам фантастика. За Necronomicon што го има тој преработено има пишувано и John Dee астролог и физичар на Кралицата Елизабета во неговите енохијански авантури. А другото што го видов е од Golden Dawn... но на www.sacred-texts.com сето ова го има подредено и лесно за наоѓање ако знаеш што сакаш да читаш. Поз...

  П.С. А најмногу што несакам е сатанизам... бесцелно е... :)
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: E-books

  Пишување by Dirge on Вто 03 Мар 2009, 19:03

  UrizenIX напиша:
  П.С. А најмногу што несакам е сатанизам... бесцелно е... :)
  никој не спомна дека сака сатанизам ;)

  А јас одтука читам книги од Кроули зашто на македонски неможам да ги најдам.Евентуално нешто чат-пат на српски ама повекето од тука.

  Патем јас го обожавам Lovecraft :)

  П.С. Се напињам ко читам на англиски. :mad:

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: E-books

  Пишување by UrizenIX on Сре 04 Мар 2009, 01:11

  На мкд и да има преводи сигурно нема да идат на нет... По книжари во ск има книги на мкд. Распрашајте се кој го интересира... Ако не најдете ќе договореме да најдете ... :))))
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: E-books

  Пишување by balAlajkA on Сре 04 Мар 2009, 12:30

  од мака, си барав, си најдов, ко нема доволно примероци во милата ни библиотека шо ја плајчам. демит!
  ах, студентски маки големи...

  сите дела на Master Shakespeare...

  http://shakespeare.mit.edu/works.html

  уживајте

  П.С. ова за студентите на Англиски и за ентузијастите

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: E-books

  Пишување by Шмугле on Нед 03 Мај 2009, 18:43

  rapidshare.com V_For_Vendetta.pdf

  Стрипчето V for Vendetta
  За дорс, уживај :)
  avatar
  Phoenix

  Male Мислења : 8242
  Местолокација : Скопје
  Зачленет на : 2008-10-08

  Re: E-books

  Пишување by Phoenix on Нед 03 Мај 2009, 18:45

  фала ти многу ..

  ова како да ми читаш мисли . сакав да ти пратам прееска пп за да го ставиш линкот тука . :dada:

  Шмугле

  Female Мислења : 4307
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: E-books

  Пишување by Шмугле on Нед 03 Мај 2009, 18:49

  не грижи се, можеби не пишувам, но читам и знам што теми има
  avatar
  Morticia Addams

  Female Мислења : 2170
  Зачленет на : 2009-10-08

  Re: E-books

  Пишување by Morticia Addams on Саб 12 Дек 2009, 04:11

  Тука може да најдете книги на српски, што е секако далеку полесно за читање од англиски:

  http://www.baneprevoz.com/bane/bok/index.php

  А на странава и на македонски (на пример Шекспир), иако малку книги има...:

  http://cc.org.mk/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=21&&Itemid=32

  Поздрав, читајте
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: E-books

  Пишување by Robby on Саб 12 Дек 2009, 14:45

  Мортиша фала ти ... И така ми требаше нешто од Шекспир

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: E-books

  Пишување by UrizenIX on Вто 30 Мар 2010, 00:08

  Еве една интересна e-library!
  avatar
  Kelso

  Female Мислења : 4807
  Местолокација : Down and out
  Зачленет на : 2009-06-15

  Re: E-books

  Пишување by Kelso on Нед 19 Дек 2010, 17:21

  Ич не сакам е-books.Ми го скратуваат уживањето во читање.Повеќе сакам да легнам да пијам кафе и да си читам.
  Да ги прелистувам страните а не да ги скроулам.

  п.с. едино можам да направам искучок кога нема да можам да најдам книга а многу да сакам да ја прочитам :)


  ---------------------------------------------------------------------------
  I am free, today I perished.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: E-books

  Пишување by Batty on Нед 19 Дек 2010, 18:40

  И кај мене слично е. Не дека сакам да уживам додека вртам страници, нормално, не уживам премногу, ама разликата е во тоа што е многу потешко читањето на нето. Друго е хартија, друго е зрачење на монитор и сите други глупости. Ама кога се мора, се мора ...

  Книгата за Џон Галт ја нема никаде, освен како PDF формат.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: E-books

  Пишување by Рокси on Нед 19 Дек 2010, 21:46

  Па можете да ги испечатите и да си листате страници.
  avatar
  prozaque
  TRY the wine!!

  Male Мислења : 8137
  Зачленет на : 2008-11-20

  Re: E-books

  Пишување by prozaque on Нед 19 Дек 2010, 22:04

  ^Jaс така ја испринтав Пеколниот Портокал.Го потрошив целиот тонер и половина од листовите.


  ---------------------------------------------------------------------------
  .those who have suffered, understand suffering,
  and thereby extend their hand
  the storm that brings harm
  also makes fertile
  blessed is the grass
  and herb and the true thorn and light..

  Sponsored content

  Re: E-books

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:12