Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Share

  Poll

  Дали е Русија светски фактор број 1?

  Општо гласови: x
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Batty on Сре 07 Јан 2009, 17:51

  Откако гледам дека деновиве Русија ја падна пола Европа на колена, само со една одлука на „премиерот“ Путин, си го поставувам прашањето. Дали Русија се врати на голема врата во светската политика. Дали е сега светски фактор број 1, па да не речам над САД?


  Последната промена е направена од Priest на Саб 29 Мај 2010, 17:50. Мислењето е променето 1 пати


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Bender on Сре 07 Јан 2009, 22:06

  Кога би правеле отворен муабет САД се само еден вид на пуватори и во секоја манџа јавно се мешаат додека пак Русија тивко го контролира светот ,ево за пример да земиме нападите на Израел зш се свртеа Американците на страна на Израел зш не се побунат,затоа што се плашат....


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  angelofpain
  Dark Angel
  Dark Angel

  Male Мислења : 690
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by angelofpain on Чет 08 Јан 2009, 05:59

  Па господине Priest мислам дека си во право за твоето мислење! Русија не само што може да се врати на прагот на земја бр. 1 во светот туку штотуку не е влезена во вратата... според најновите соопштенија, докази, искази и факти, Русија ја снабдува Европа со земен гас.. така што сега го има прекинато дотокот на гас во Украина и некои други земји кои го користат гасот од таа линија во која мислам дека спаѓа и Македонија... Македонија има гас за уште еден ден, Словенија има за уште еден месец така да не се сите лесно приспособливи да се префрлат на мазут како нас, а и една огромна Русија не зависи од една премала Македонија. А некои земји кои се понапредни од нас може да ги условува и да им ги покачи цените на гасот, и не само што таа е главен добавувач на гас во светот туку, се издигнува во силна економска водечка сила која како што горе наведов само што не влегла во портата која води кон врвот... фала

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Morholt on Чет 08 Јан 2009, 06:02

  Само ќе речам во право бил Проф. Папарин во ’98 год.
  avatar
  angelofpain
  Dark Angel
  Dark Angel

  Male Мислења : 690
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2008-12-30

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by angelofpain on Чет 08 Јан 2009, 06:13

  полемизиравме за таја тема така да мојме само да чекаме и да се радуваме пророштвото да се оствари!
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 08 Јан 2009, 14:31

  Ова беше само да се откаже Украина од амбициите за членство во НАТО. А и така ќе биде.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by balAlajkA on Чет 08 Јан 2009, 16:02

  Русија никогаш не се ни тргнала од Светиот престол на превластие.
  луѓе, со таа територија и природни ресурси, и со Путин загарантирано на сцената уште 8 години... кај ќе и биде крајот на Мајка Русија?
  САД некое време потпркнаа, заради `хари-кири` потезите на Буш, ама сега со Обама ќе се повлечат, заш не му е таква политиката.
  од друга страна, Путин сега е во најуба позиција да манипулира на поќе полиња, а најпаметно му е вака, на легален начин, брат за брат, сирењето за пари.
  алал да му е.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Morholt on Чет 08 Јан 2009, 17:50

  На Путни не му е загарантирана сцената уште осум години... него појќе од то Думата изгласа закон претседателот да имат мандат од 6 години, а бидејќи сега имет „нова“ територија со нивните закони путин мојт пак да се кандидират за претеседател, и ако добиет с преседателски мандати то се 12 год.
  avatar
  Dirge
  Грофица.
  Грофица.

  Female Мислења : 5828
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Dirge on Чет 08 Јан 2009, 17:56

  хуху мадр Раша love

  Русија секогаш била и ке биде светска сила.Можеби сега излезе на виделина тоа(т.е. кој скопча)
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by balAlajkA on Чет 08 Јан 2009, 18:04

  Karan напиша:На Путни не му е загарантирана сцената уште осум години... него појќе од то Думата изгласа закон претседателот да имат мандат од 6 години, а бидејќи сега имет „нова“ територија со нивните закони путин мојт пак да се кандидират за претеседател, и ако добиет с преседателски мандати то се 12 год.
  е добро де, лапсус во броење тро, сакав да кажам дека претседатело Медведев е пион ан Путин, а сега пошто е овај плус премиер, исто ко кај нас, има поќе власт отколку претседател, а за претседателските прашања, пак тој ќе му диктира на Дмитријчо. А дека ќе го изгласет пак за претседател, биди сигурен, Русите се крста во Путин.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Morholt on Чет 08 Јан 2009, 18:09

  ќе го изгласет дека сега наводно имет нова територија
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by balAlajkA on Чет 08 Јан 2009, 18:27

  кажи де, шо е работава, јас шо не сум разбрала?

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Morholt on Чет 08 Јан 2009, 18:29

  па Јужна Осетија и АБхазија беа територии на Груизија која до пред скоро беше сојузна република во федерацијата
  и сега тие територии се под Руската федерација и зато Путин имат право пак да се кандидират за претесдател
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by balAlajkA on Чет 08 Јан 2009, 18:32

  ааа за тоа ли..јас си реков нешто ново...ок

  него, муабетов беше, ти мислиш дека Обама ќе продолжи барем дел од `походите` на Буш?
  па така да пробаат да му го земат приматот на русите, кој нели од август наваму е повеќе од очигледен
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Нед 25 Јан 2009, 13:07

  Да знаете каква сила ќе биде Русија во следните 20 години заедно со нивните сателите Кина и Индија.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Morholt on Нед 25 Јан 2009, 15:10

  Абе на муабетов шо го прајш останивит да видиме
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by balAlajkA on Пон 16 Мар 2009, 13:49

  Овде имате мало освежување на муабетов. Еве малку скокоткање

  `Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер ја соопшти одлуката: "Русија е важен играч. Русија е глобален играч. И тоа значи дека не е опција да не се зборува со нив."`

  ****
  „Во моментов, победуваат оние кои сакаат да имаат поблиски односи со Русија. Мислам дека спорадичните проблеми во снабдувањето со нафта, снабдување со енергија за Европа, го поместија балансот кон фактот дека подобро е да се ангажира Русија во дијалог отколку Русија да биде надвор од дијалогот", вели Лајл.


  бујрум
  avatar
  Bender
  Bender Bending Rodrigez
  Bender Bending Rodrigez

  Male Мислења : 19228
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Bender on Пон 16 Мар 2009, 13:58

  Не им одговара на Натовциве за Русија да не е со нив пошто никој не сакат таква моќна земја за непријател,а то со Грузија што војна беше,едвај дадоја отпор Грузициве одма ги средија со два тенка.


  ---------------------------------------------------------------------------
  Hey sexy mama, wanna kill all the humans?
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 16 Мар 2009, 15:46

  Па затоа Грузија се откажа од амбициите за членство во НАТО, а исто така и Украина.
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Пон 16 Мар 2009, 16:01

  Воениот судир во Грузија го означи крајот на Руската инфериорност на светската сцена и испрати силна порака до САД, до НАТО и до нивните сојузници со која тие се предупредуваат на новата реалност во која Москва нема да толерира понатамошно приближување на НАТО до нејзините граници и жестоко ќе се спротивстави на каков било упад во нејзините интересни зони. Во прилог на ваквите заклучоци одат и информациите според кои жестокоста на Руската интервенција врз Грузија и интензивните бомбардирања на грузиските воени аеродроми се последица, меѓу сругото и на тајниот договор меѓу Израел и Грузија согласно кој на израелското ВВ му се одобрува користење на два грузиски аеродроми (веројатно Вазиани и Марнеули).

  Но било како било едно е сосема јасно - Грузија прескапо плати за своето пријателство со САД и за желбата за зачленување во НАТО. Во воздухот лебди прашањето: Дали Саакашвили некој друг ќе ризикува да заигра „руски рулет“?
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 02 Апр 2009, 00:09

  Нека ги прашаат Америте (Монголите, Татарите, Турците, Французите, Полјаците, Њемците и сите други непобедливи армии и нека им кажат што им се случило. rock and roll

  Има една стара Руска поговорка и вика: „Кој ќе се фати за мечот од мечот ќе падне“.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Morholt on Чет 02 Апр 2009, 01:06

  A тоа што имаа цар со монголско потекло?
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Чет 02 Апр 2009, 13:13

  Karan напиша:A тоа што имаа цар со монголско потекло?
  Ама не прајме муабет за тоа царот дали имал монголско потекло или не туку што им се случило на Монголите и другите горенаведени армии. Доживеале неуспех.

  А во 1905 година што изгубила од Јапонија не дека не можела да ја порази туку имала многу поважни работи од тоа (избила буржоаската револуција). А тоа за војната со Јапонија го стала во втор план.

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Morholt on Чет 02 Апр 2009, 21:18

  Не ќе да беше баш така, руско-јапонската војна беше 1904-1905 г. a револуцијата блиа 1905 до 1907 г.
  И Русија ја нападнала на Јапонија во таа војна
  avatar
  Растурикуќа Стојковски
  It's a miracle!
  It's a miracle!

  Male Мислења : 4021
  Местолокација : Септичка јама
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Растурикуќа Стојковски on Вто 14 Апр 2009, 20:44

  Точно така. Русија во почетокот убо ја грабнала Јапонија, ама изгубила токму на крајот кога почнала буржоаската револуција. Некако нагло Русија изгубила.

  Sponsored content

  Re: Русија - светски фактор број 1 ?!?!

  Пишување by Sponsored content

   Similar topics

   -

   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:43