Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Омилена книга

  Share
  avatar
  глупсон
  пичлеме
  пичлеме

  Male Мислења : 2039
  Местолокација : Ареа 51
  Зачленет на : 2009-04-12

  Re: Омилена книга

  Пишување by глупсон on Вто 21 Сеп 2010, 17:07

  Малиот Принц - Антоан де Сент - Егзипери.
  Едно време беше лектира за четврто одделение, а можеби и уште е. Се разбира во четврто одд. не и обрнав внимание оти поинтересни ми беа Мувата и кочијата, Таро од земјата на планините, Пајажината на Клементина...
  Ја прочитав покасно, на некои 14 години. Од тогаш имам навика да си ја прелистувам. Многу ми се допадна. Цело време си мислев дека книгата е стварно нешто за мали деца, ама се воодушевив кога видов какви филозофии има во книгата. Од тогаш ми стана многу омилена книга, во топ 10 ми е, а со тоа што е првата што толку многу ми се допаднала (поќе и од Робинзон Крусо, Том Соер, Хакалбери Фин и Островот со скриеното богатство :)), ја ставам на број 1 во листата.
  Во последно време не читам многу книги (скоро ич), благодарение на можноста секој да можи да си стави интернет дома (како едно време кога секој почна да има мобилен телефон).
  Последно ги исчитав книгите на Ден Браун и баш ми се допаднаа, напнати до крај. После неговите книги сфатив дека ми се допаѓа тој жанр. Друго околу омилените книги, хм...Ми се допаѓа Клетници на Виктор Иго, како помал доста сум читал дела на Карл Саган, Артур Кларк, Исак Асимов...Ми се допаѓа нешто од Хесе и од Коељо. Во секој случај кажав која ми е број 1
  avatar
  Тротоарска Мома
  Уметник
  Уметник

  Female Мислења : 1562
  Местолокација : Тротоар
  Зачленет на : 2010-03-16

  Re: Омилена книга

  Пишување by Тротоарска Мома on Вто 21 Сеп 2010, 22:46

  имам прочитано доста книги али омилена стварно неможам да издвојам
  сеа последни што ми се допаднаа се клетници и малечката фадета и стварно можам да кажам дека научив многу повеќе од колку што претпоставував дека би можело да се научи од една книга + имаше стварно прекрасни реченици.
  Се за сеа и двете ќе ги ставам во омилени, до следна книга .
  avatar
  Caci

  Female Мислења : 2
  Зачленет на : 2010-10-04

  ...

  Пишување by Caci on Пон 04 Окт 2010, 22:20

  Понашај се као дама, размишљај као мушкарац - Стивен Харви
  avatar
  Kikki

  Мислења : 4
  Зачленет на : 2010-10-14

  Re: Омилена книга

  Пишување by Kikki on Пет 15 Окт 2010, 18:42

  Ангели и Демони од Ден Браун
  avatar
  Jas
  -кравче-
  -кравче-

  Female Мислења : 1368
  Зачленет на : 2009-10-03

  Re: Омилена книга

  Пишување by Jas on Вто 18 Јан 2011, 21:07

  дополнение со вештица и спутник љубов, едвај чекам да прочитам уште некоја книга од мураками, не е до приказната туку до начинот, му благодарам за патувањето :)

  Sponsored content

  Re: Омилена книга

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 15 Дек 2017, 11:12