Fuckhead Форум

Не знам што мајка барате на Форуми уште...
Fuckhead Форум

On the Run

Nothing the God of biomechanics wouldn't let you into heaven for.


  Студенти

  Share
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Студенти

  Пишување by Ивањушка on Сре 20 Мај 2009, 18:39

  или па во наредните неколку години
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Студенти

  Пишување by Batty on Пон 25 Мај 2009, 14:10

  Како да слушнав нешто дека Септемвриската сесија од сега ќе почнува во Август, а годината наместо од први октомври, ќе започне на 15 септември!

  нешто околу ова знаете?


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Студенти

  Пишување by Ивањушка on Пон 25 Мај 2009, 14:54

  да и јас слушам исто, требаше и оваа година да се почне од 15 септември али ништо, сега пак слушам за нареднава, колку е сигурно незнам :hmmm:
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Студенти

  Пишување by Batty on Вто 26 Мај 2009, 14:12

  Уште од лани се зборва, ама не зна баш. Баш прее видов дека има термини за испити кај мене на 18 септември. Но добро, сепак ПМФ не е репер за нормален факултет


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Студенти

  Пишување by Ивањушка on Вто 09 Јун 2009, 15:05

  Ивањушка напиша:чекај да додје испитна сесија ќе се јавам јас тогаш да плукам по све живо и диво :hahasto:
  и еве сега го повлекувам реченово, оваа испитна сесија ќе ми помине најлесно досега, без фатена книга во рака, така и почна така и ќе заврши
  благодарам
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Студенти

  Пишување by Batty on Саб 04 Jул 2009, 10:54

  Оти има непишано правило - предметот кој го учиш ќе го положиш најтешко. Тие на кои не им даваш големо значење, ќе ги положиш, дури и со највисока оцена.
  Искуство...
  ****

  btw, еден колега ми вика: Дали знајш како е најлесно да положиш на испит?
  Јас му велам: Како?
  И тој ми велит: - Епа,....ќе си научиш!!
  ми скрши филм


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Студенти

  Пишување by Batty on Сре 05 Aвг 2009, 12:17

  Затие што допрва ќе се упишват на факултет и ќе бидат стандардни во оваа тема.

  Како се сметаат поените од матурата и средниот успех..

  60 бода од твојот досегашен успех.
  40 бода од целокупните активности кои влегуваат во матурскииот испит.
  Проектна задача=8 бода макс.
  Македонски задолж.=8 бода
  Изборен Англиски или Математика=8 бода.
  Останатите бодови одат кај претходно избраните предмети.
  (напишано од free_the_net, член на кајгана форум)

  и уште појасно...

  Среден успех од сите 4 години * 12 = мах 60 поени
  Оценка од прв екстерен * перцентилен ранг * 2 = мах 10 поени
  Оценка од втор екстерен * перцентилен ранг * 2 = мах 10 поени
  Оценка од прв интерен * 1,6 = мах 8 поени
  Оценка од втор интерен * 1,6 = мах 8 поени
  Оценка од проектна задача * 0,8 = мах 4 поени
  Пример:
  Прва година просек 4,5
  втора година 4
  трета 4,25
  четврта 4,85
  Среден успех е 4,4 и се множи со коефициент 12
  4,4*12=52,8 поени од вкупно 60 за успехот
  Македонски добиваш на пример 4ка, оценката се множи со коефициент 2 и со перцентилен ранг (од колку ученици од МАкедонија имаш подобар успех) да речиме 70 %:
  4*2*70% = 5,6 поени
  истиот начин и за вториот екстерен;
  А за интерните предмети оценката ти се множит со коефициент 1,6
  Пример физика добиваш 3ка
  3*1,6 = 4,8
  А оценката од проектната задача се множи со коефициент 0,8
  На пример добиваш оценка 5ка
  5*0,8 = 4
  (од Petar Joker, член на Кајгана форум)


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Студенти

  Пишување by balAlajkA on Сре 05 Aвг 2009, 12:38

  а браос Падре!

  еве линкче од Универзитет Св. Кирил и Методиј за информирање за идните студенти

  http://www.ukim.edu.mk/mk_content.php?meni=98&glavno=1
  avatar
  Robby

  Male Мислења : 7418
  Местолокација : Гевгелија
  Зачленет на : 2009-07-24

  Re: Студенти

  Пишување by Robby on Сре 05 Aвг 2009, 12:48

  Темата е супер.. Иако јас не сум студент.. ( сеа 4та ќе бидам ) .. Имам многу дилеми за тоа кој факултет да го одберам ... жал ми е .. И сеа почнав да мислам по често на таа тема.. Никако да се одлучам шо сакам да студирам... Во изборот се 3-4 факултети.. И уште 2 на кои им давам помалку значење во изборот... жал ми е
  avatar
  Alive
  GrungE nO MueRE!!!
  GrungE nO MueRE!!!

  Male Мислења : 2113
  Местолокација : Охрид
  Зачленет на : 2009-04-06

  Re: Студенти

  Пишување by Alive on Сре 05 Aвг 2009, 16:34

  јас ќе студирам охрид... коски ќе остам овде и така... информатика нешо програмирање шо знам јас... ич не ми се учит Охрид... студентски живот немат...

  Morholt

  Male Мислења : 6617
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Студенти

  Пишување by Morholt on Сре 05 Aвг 2009, 19:33

  Пејџ сполај ти многу ми се најде информацијата
  avatar
  Bright

  Female Мислења : 7857
  Зачленет на : 2009-01-27

  Re: Студенти

  Пишување by Bright on Сре 05 Aвг 2009, 21:56

  Фала Падре за информацијата, многу убо објаснато, ќе ми требат.
  avatar
  balAlajkA
  radio retractor
  radio retractor

  Female Мислења : 20070
  Местолокација : вселена
  Зачленет на : 2008-09-14

  Re: Студенти

  Пишување by balAlajkA on Чет 06 Aвг 2009, 15:53

  ок, пипл, еве ви тема за советување што-како ПРЕД и ЗА факултет

  http://silence.heavenforum.org/forum-f25/topic-t85.htm

  ова е тема за СТУДЕНТИ и студентски маки големи

  UrizenIX
  V.I.T.R.I.O.L.
  V.I.T.R.I.O.L.

  Male Мислења : 1457
  Местолокација : Секаде по малку :)
  Зачленет на : 2009-03-02

  Re: Студенти

  Пишување by UrizenIX on Чет 06 Aвг 2009, 17:21

  Најголема мака за Иден студент е сместување(ако е од страна)... Ако е
  приватно.. и ако е маалку снаодлив ќе си избере цимери што некако ќе му
  одговараат... и че се трпи некако...но ако идеш у дом(како јас на
  пример)... wow... Цимерите турбаши, јас метал, тие покер поеќе отколку факс(еден беше куб на
  ДИВ запишан)... Играа на бонови човече... Нормално секс секоја вечер без разлика дали на сијалица или темно(ако ти пречи иди си), дали му е
  девојка или е собрана од некоја журка не е битно... журки секоја вечер(турбо нормално)... спиј ако
  си немаш работа... учи ако можеш и ако се чуствуваш способен... Мислам дека тогаш се менува човек
  најмногу...му откачува жичка и ако бил мирен и тивок, после не можеш да го сопреш од зборење...или пиење
  почеток на студентски денови...или цела прва година детето станува Чоек и учи што како со другите.. после
  е само дотерување на личноста... А за учење и полагање испити... па тоа
  не никаква мака... испити се за паѓање и положување Некои со два дена учење некои со 20 дена учење и си ги паѓаш
  avatar
  Татко му на Стен
  Б Р К О
  Б Р К О

  Male Мислења : 6543
  Местолокација : New York City Hall
  Зачленет на : 2008-11-11

  Re: Студенти

  Пишување by Татко му на Стен on Сре 12 Aвг 2009, 01:14

  Дел од запленетите препишувачки материјали на нашиот факултет
  Добра изложба направија и имаше доста посетеност.Можеше и да се научи по нешто


  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Студенти

  Пишување by Ивањушка on Сре 12 Aвг 2009, 01:15

  оооооооооооф лелеееее
  не ви е лесно и на вас
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Студенти

  Пишување by danna*shoe on Пет 21 Aвг 2009, 02:42

  леле луѓе. некои информации за стив? ај ве молам се претражив нешто некој ако знае.. сеа ми е тешко да се сместам у стан..


  и би се снашла за у стив, ама неам никакви информации кога се конкурсите и распределбите шо знам.... хелп :(
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Студенти

  Пишување by Batty on Пет 21 Aвг 2009, 11:52

  Конкурсите за пријавување на студенти за места во студентски домови завршија на 10 август. Ама мислам дека тоа е само за студенти што се втора, трета и четврта година. За бруцоши не знам, ама ќе проверам и ќе те известам


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Студенти

  Пишување by Batty on Пет 21 Aвг 2009, 12:02

  Конкурсот е на оваа страница - Распределба
  Започнал вчера. Слободно пријави се, ако нешто не ти е јасно, прашај. Јас се пријавував милион пари низ минатото, ама попусто. Ниеднаш не ме примија.
  Со среќа.

  Иначе, студентскиот дом „Стив Наумов„ кој се наоѓа наспроти Природно Математичкиот факултет во населба Гази Баба е реновиран и уреден, па е со задоволителни услови за живот. Не е како порано


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.

  Рокси
  Индиско оревче
  Индиско оревче

  Female Мислења : 4755
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Студенти

  Пишување by Рокси on Пет 21 Aвг 2009, 13:10

  Не ме фаќајте за збор ама мислам дека за да те примат во студентски ти требаат јаки врски (како и за се’ во македонијава)...
  Па, види уште од почеток ако можеш фати врски ...
  avatar
  danna*shoe

  Female Мислења : 6846
  Местолокација : секаде, тука, тамо..
  Зачленет на : 2008-10-24

  Re: Студенти

  Пишување by danna*shoe on Пет 21 Aвг 2009, 14:00

  Фала мн луѓе :) уште денес се пуштам у акција :) Имате пиво од мене
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Студенти

  Пишување by Batty on Саб 17 Окт 2009, 13:34

  Во вторник, 20 октомври, е закажан студентски протест пред Влада. Не само заради ваучерите, туку општо, за студентските права и подобри услови за студирање.
  Тек сега ќе се види дали имаме студентарија во Македонија. Слога, солидарност или наспроти тоа - партиска поделеност


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Jas
  -кравче-
  -кравче-

  Female Мислења : 1368
  Зачленет на : 2009-10-03

  Re: Студенти

  Пишување by Jas on Саб 17 Окт 2009, 13:41  и клипчево у контекст на протестот :)
  ја за жал нема да одам, полагам во вторник од 13х
  avatar
  Batty
  New Primitives
  New Primitives

  Male Мислења : 14203
  Зачленет на : 2008-09-13

  Re: Студенти

  Пишување by Batty on Саб 17 Окт 2009, 13:43

  Добар клип :)

  Инаку (мислам) дека студентските избори се ден подоцна, па ќе биде интересно. Протести ден пред избори.

  Јas, кога се полага е оправдано. Кога се мора се мора.
  Ама за другите, кои само ќе фаќаат сеир и ќе пишуваат коментари на фејсбук од типот „шо барам да протестирам“, е тоа е веќе тешко


  ---------------------------------------------------------------------------
  Quite an experience to live in fear, isn't it? That's what it is to be a slave.
  avatar
  Ивањушка
  passive aggressive bullshit
  passive aggressive bullshit

  Female Мислења : 7666
  Местолокација : ниви со младо кромидче
  Зачленет на : 2008-09-15

  Re: Студенти

  Пишување by Ивањушка on Саб 17 Окт 2009, 14:36

  еве нешто за протестот подетално, кога како и што.
  би требало да сум таму.
  *********

  *******************************
  ГОЛЕМ СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТ

  Доста беше молк!
  *******************************

  БАРАЊА:

  * Поголем буџет за високото образование!

  (пари за ваучери, стипендии за пост-дипломците, бесплатни учебници, укинување на партиципацијата, студентски бенефиции, подобри услови во студентските домови...)

  * Нов закон за студентско организирање!

  ********************************

  20ти октомври – вторник, во 11 часот секој пред својот факултет

  13:00 – Пред Влада на Република Македонија.

  Протестна поворка пред владата, студентскиот парламент, надлежните министерства!

  Дигни глас против проблемите во студентскиот систем!

  Барај ги сите твои права![/b]

  Sponsored content

  Re: Студенти

  Пишување by Sponsored content


   Сега е точно Пет 19 Јан 2018, 06:31